ArtykułyCiekawostki o książkach

Wybierasz się do biblioteki? Zasady funkcjonowania bibliotek w czasie pandemii

Wybierasz się do biblioteki? Zasady funkcjonowania bibliotek w czasie pandemii

Rząd stopniowo znosi ograniczenia związane z epidemią Covid-19. Nie będę się wdawać w dyskusję, odnoście słuszności tej decyzji w czasie, w jakim epidemia w naszym kraju nawet nie osiągnęła szczytu zachorowań… W każdym razie projekt pod patetycznym tytułem Nowa Normalność wszedł już w życie, a etap, który jest realizowany od poniedziałku, zakłada m.in. stopniowe otwieranie bibliotek.

Wybierasz się do biblioteki? Zasady funkcjonowania bibliotek w czasie pandemii

Zasady funkcjonowania bibliotek w czasie pandemii

To, że zakaz działalności bibliotek został uchylony, wcale nie znaczy, że już dziś możecie wypożyczyć książki. Podobnie jak inne instytucje kultury, tak też biblioteki będą otwierane stopniowo i w różnym czasie. Kiedy? O terminach udostępnienia czytelnikom poszczególnych placówek będą decydować ich dyrektorzy w konsultacji z powiatowymi stacjami sanitarno-epidemiologicznymi.

Nowy reżim sanitarny w bibliotekach

Żeby zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się epidemii, biblioteki będą musiały wdrożyć określone przez rząd procedury, a tych jest… wiele. Dlatego nie będę się rozpisywać bardzo szczegółowo o wszystkich zasadach, do których mają zastosować się pracownicy bibliotek, a skupię się na tych, które będą bezpośrednio dotyczyć odwiedzających.

  • Tak jak wszędzie, w bibliotekach też zostanie ograniczona liczba odwiedzających. Od czego ta liczba ma zależeć? Ograniczenie będzie ustalane w zależności od wielkości danego obiektu – zgodnie z obowiązującymi wytycznymi dla sklepów.
  • Czytelnicy będą musieli zachować min. 2 metry dystansu, zatem biblioteki powinny wprowadzić oznakowanie na podłogach zaznaczające odstęp.
  • Biblioteki muszą zapewnić odwiedzającym środki do dezynfekcji. Każdy, kto chce wypożyczyć książki, będzie musiał mieć na sobie maseczkę ochronną, zdezynfekować ręce przy wejściu oraz nałożyć rękawice.
  • W razie potrzeby biblioteki mogą ograniczyć godziny otwarcia.
  • Ograniczenia czekają na czytelników też tam, gdzie czegoś można dotknąć: katalogi kartkowe, księgozbiory w wolnym dostępem do półek, klawiatury, ekrany dotykowe itp.
  • Biblioteki będą musiały też przygotować odizolowane pomieszczenie, do którego mają trafiać osoby z podejrzeniem choroby.

Ze szczegółowymi wytycznymi możecie zapoznać się w tym miejscu.

Książki w kwarantannie – rekomendacje Biblioteki Narodowej

Do tego dochodzą jeszcze rekomendacje ze strony Biblioteki Narodowej. Jedna z nich dotyczy poddania kwarantannie książek, które wracają od czytelników. W tym momencie zalecenie to min. trzy dni kwarantanny. To ostatnia zmiana (z 4 maja), bo we wcześniejszej rekomendacji z połowy kwietnia to było (10-14 dni).

Co to znaczy? Wszystkie książki, które są zwracane do bibliotek, mają trafić do specjalnie wyznaczonego miejsca, w którym przeleżą przez czas kwarantanny. W związku z tym, że wirus nie przenosi się z przedmiotów samodzielnie, ta kwarantanna nie musi się odbywać w oddzielnym pomieszczeniu. To może być skrzynia lub np. regał.

Dlaczego książki będą musiały przejść kwarantannę? Ponieważ nie można ich ozonować lub dezynfekować w inny sposób, to może im zaszkodzić.

Nie tylko kwarantanna książek. Są też inne rekomendacje Biblioteki Narodowej dotyczące dostosowania bibliotek do nowego reżimu sanitarnego.

  • Mają zostać uruchomione tylko wypożyczanie. BN zaleca ograniczenie czytelnikom wolnego dostępu do księgozbiorów, a to znaczy, że nie będziecie mogli buszować między półkami w poszukiwaniu książek.
  • W celu uniknięcia kolejek BN rekomenduje, żeby wizyty w bibliotekach były wcześniej umawiane mailowo lub telefonicznie.
  • Do czasu odwołania epidemii czytelnie mają być niedostępne dla odwiedzających.

Rekomendacje BN dla bibliotek są dostępne w tym miejscu.

Biblioteki stoją w obliczu wielkiego wyzwania. Dostosowanie się do nowych zasad wiąże się z reorganizacją pracy w każdej z placówek.

Tęsknicie za bibliotekami? Macie zamiar odwiedzić swoje ulubione, jak tylko będzie to możliwe? Tymczasem informacji o konkretnych bibliotekach pewnie najlepiej szukać na ich stronach internetowych.