Książki naukowe i popularnonaukoweRecenzje

W poszukiwaniu pradawnych skarbów – recenzja książki Zaginione Miasta, prastare grobowce

Jeśli jesteś miłośnikiem archeologicznych ciekawostek, ale dotychczas miałeś z nimi kontakt tylko poprzez losowe artykuły w Internecie – czytaj dalej, mamy dla Ciebie coś godnego polecenia! Zaginione Miasta, prastare grobowce to elegancko wydana książka, która przybliża żądnym przygód czytelnikom największe odkrycia w dziejach archeologii.

Zaginione miasta, prastare grobowce. 100 odkryć, które odmieniły świat zabierze Cię w podróż po historii cywilizacji.

Zaginione miasta, prastare grobowce. 100 odkryć, które odmieniły świat

Chciałbyś być jak Indiana Jones, ale równocześnie bardzo lubisz swoją kanapę? Wystarczy sięgnąć po książkę wydawnictwa National Geographic, by poczuć podobny dreszczyk emocji (z bezpiecznego dystansu). Wydanie składa się z krótkich rozdziałów ułożonych według chronologii opisywanych artefaktów. Zaczynamy więc od śladów po najdawniejszych przodkach człowieka, przechodzimy przez dzieła starożytnych i nowożytnych cywilizacji, a kończymy na odnalezieniu wraku „Titanica”. Opuszczone miasta ukryte w dżungli, grobowce faraonów i zmumifikowane zwłoki znalezione na bagnach – lektura Zaginionych Miast, prastarych grobowców to nie tylko podróż przez czas, lecz także niezwykłe miejsca.

Wrażenia pogłębiają zdjęcia i gustowny projekt graficzny, a także niezwykle literacki styl – książkę czyta się jak dobrą powieść. Każdy artefakt, nawet drobny i „zwyczajny” z pozoru, jak skorupy naczyń czy zarys budynku, to strzęp historii, który prowadzi do opowieści o pokojowym rozwoju bądź brutalnej walce z przeciwnościami losu. Wstępy do każdego z rozdziałów oraz ich podsumowania skłaniają do refleksji nad powstawaniem i upadkiem kultur oraz potrzebą dbania o to, co po sobie pozostawiły.

Nowoczesna archeologia

Zaginione miasta, prastare grobowce – sprawdź w TaniaKsiazka.pl

Wyjątkową częścią Zaginionych Miast, prastarych grobowców są umieszczone na końcu książki rozdziały prezentujące nowoczesne technologie oraz sprzęt używane w badaniach archeologicznych. Kiedy słyszymy „archeologia”, myślimy najczęściej: „łopata i kopanie w ziemi”, a tymczasem współcześni badacze posługują się takimi narzędziami, jak georadar, lidar czy obrazowanie multispektralne. W książce zawarto również rozdział przedstawiający obszary, które nie są jeszcze wystarczająco zbadane. Dzięki temu czytelnik nie zostaje pozostawiony z wrażeniem, że wszystkie bardziej znaczące skarby zostały już znalezione – wręcz przeciwnie, na śmiałków wciąż czekają fascynujące odkrycia!

Zaginione miasta, prastare grobowce to prawdziwa gratka dla wszystkich, którzy lubią archeologiczne i historyczne ciekawostki – za sprawą eleganckiego wydania będzie dobrym pomysłem na prezent. Nie tylko podsumuje wiedzę na temat najbardziej głośnych odkryć, lecz także pozwoli na poznanie tych mniej popularnych. Ta fascynująca wyprawa w głąb historii człowieka gwarantuje solidną porcję rozrywki i wiedzy na długie wieczory. Książkę możesz znaleźć tutaj.

Zobacz także:

Ocena Magdy
  • 9/10
    Jak oceniam język i treść? - 9/10
  • 9/10
    Jak oceniam szatę graficzną? - 9/10
  • 8/10
    Czy przeczytałabym książkę ponownie? - 8/10
8.7/10

Fragment recenzji

Wrażenia pogłębiają zdjęcia i gustowny projekt graficzny, a także niezwykle literacki styl – książkę czyta się jak dobrą powieść. Każdy artefakt, nawet drobny i „zwyczajny” z pozoru, jak skorupy naczyń czy zarys budynku, to strzęp historii, który prowadzi do opowieści o pokojowym rozwoju bądź brutalnej walce z przeciwnościami losu.