10 filmowych adaptacji XX wieku — cz. 1
Od dawien dawna literatura i kinematografia próbują wyprzedzać swoje czasy. Możliwość kreowania własnej wizji świata popychała pisarzy oraz ludzi kina do rozważań na temat tej niedalekiej, ale również i odległej przyszłości. Chęć wyrwania się z ram rzeczywistości spowodowała rozwój gatunku fantastyki naukowej. Niejednokrotnie oba światy, książki oraz filmu, zawierały konsensus i tworzyły wspólną wizję przyszłości. Umiesz wskazać, która z filmowych adaptacji powieści jest Twoją ulubioną? Może akurat jedna z mojego zestawienia?
10 filmowych adaptacji w XX wieku
W poniższym zestawieniu chciałbym przypomnieć Wam o filmowych adaptacjach science fiction powstałych w XX wieku. Kolejność filmów w zestawieniu oparta została na średniej ocen z portali filmweb.pl oraz imdb.com 😉
Mechaniczna pomarańcza (1971), adaptacja powieści Anthony Burgess
Mechaniczna pomarańcza to jedna z najważniejszych książek dystopijnych, która zyskała sławę za sprawą legendy kina — Stanleya Kubricka. Czteroosobowa grupa chuliganów, których liderem jest Alex DeLarge, co wieczór napada na obywateli, traktując to jako rozrywkę. Pewnego razu wszystko wymyka się spod kontroli i Alex zabija starszą kobietę. W efekcie zostaje skazany na 14 lat pozbawienia wolności. W więzieniu dostaję propozycję — jeżeli chce szybciej zakończyć odsiadkę, musi poddać się specjalnej terapii…
2001: Odyseja kosmiczna (1968), adaptacja powieści Arthura C. Clarka
Klasyka gatunku science fiction w wykonaniu Arthura C. Clarka i (ponownie) Stanleya Kubricka. Powieść 2001: Odyseja kosmiczna powstała w wyniku współpracy autora z Kubrickiem nad scenariuszem do filmu o tym samym tytule. Książka oraz film określane są mianem jednych z najwybitniejszych dzieł science fiction w historii literatury, oraz kinematografii.
W XXI wieku naukowcy odkrywają na księżycu tajemniczy monolit, który emituje sygnał w kierunku Jowisza. Pragnienie odkrycia tajemnicy tego zjawiska popycha ludzkość do kolejnego kroku.
Łowca androidów (1982), adaptacja powieści Philipa K. Dicka
Film powstał w 1982 roku na podstawie powieści Blade Runner. Czy androidy marzą o elektrycznych owcach? Philipa K. Dicka W 2017 roku film doczekał się swojej kontynuacji i do kin wszedł Blade Runner: 2049. Twórcą pierwszego filmu był Ridley Scott, a drugiego Denisa Villeneuve.
Rick Deckard (w tę rolę wciela się Harrison Ford) jako członek specjalnego oddziału policji tropi i eliminuje replikantów – istoty stworzone za pomocą biotechnologii. Historia ta to klasyka gatunku science fiction tak samo na dużym ekranie, jak i na kartach powieści.
The Thing (1982), adaptacja opowiadania Johna W. Campbella
Opowiadanie Johna Campbella pod tytułem Who Goes There?, ukazało się w 1938 roku na łamach magazynu Astounding Science Fiction. Stało się inspiracją do powstania filmu Istota z innego świata w 1951 roku, ale ja proponuję wam remake pod tytułem Coś z 1982 roku w reżyserii Johna Carpentera. Klasyka kina grozy, gdzie śmierć sieje przybysz z innej planety.
Pierwotnie wydanie opowiadanie, powiększone przez nigdy niepublikowane wcześniej fragmenty odnalezione przez biografa autora zostało w Polsce wydane przez Vesper jako książka Coś.
Solaris (1972), adaptacja powieści Stanisława Lema
Solaris, najsłynniejsza powieść Stanisława Lema, została przeniesiona na ekran dwukrotnie: w 1972 oraz 2002 roku. Proponuję Wam podróż w przeszłość. Sięgnijcie po kultową książkę polskiego autora, a następnie porównajcie ją z wizją reżysera Tarkowskiego.
Nad planetą Solaris krąży stacja kosmiczna z dwójką naukowców na pokładzie. Ich celem jest badanie galaretowego wszechoceanu, który uważany jest za inteligentną formę życia.
Autor zestawienia: Robert Rejmaniak
Powiązane artykuły: