Angelus 2018. Finaliści zostali wytypowani!
Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus 2018 jest przyznawana przez miasto Wrocław prozaikom Europy Środkowej, których książki zostały opublikowane w języku polskim lub przetłumaczono je na język polski. Do półfinału zakwalifikowano 14 autorów, których książki zostały wydane w 2017 roku. Teraz poznaliśmy 7 finalistów.
Angelus 2018. Finaliści
Antonín Bajaja Nad piękną, modrą Dřevnicą, tłumaczenie z czeskiego Dorota Dobrew
Ta powieść została wydana w Czechach w 2009 roku i uhonorowano ją Narodową Nagrodą Literacką.
To wspomnienia z tużpowojennego dzieciństwa, które miało szansę, by być szczęśliwym, gdyby nie Żelazna Kurtyna.
Weronika Gogola Po trochu
Najlepsze historie to te z życia wzięte, opowiadane z pamięci po kawałku. Gogola opowiada po trochu o sobie, o dzieciństwie na wsi, o Mamie i o Tacie, o bliższej i dalszej rodzinie. Opowiada bez patosu i bez zadęcia o sprawach ważniejszych i sprawach zwyczajnych.
Péter Nádas Pamięć, tłumaczenie z węgierskiego: Elżbieta Sobolewska
To książka, której pierwsze wydanie ukazało się już ponad 30 lat temu, ale dopiero teraz doczekała się polskiego przekładu. Zalicza się ją do kanonu literatury węgierskiej. To wybitna powieść obyczajowa poświęcona losom pokolenia Węgrów z lat 50. XX wieku.
Artur Nowaczewski Hostel Nomadów
To impresjonistyczna wędrówka po Bułgarii, która jest wypełniona poetyckimi wrażeniami obrazów, smaków, zapachów i ludzi. Autor jest trójmiejskim poetą. Nowaczewski tworzy obraz miejsca magicznego i tajemniczego.
Maciej Płaza Robinson w Bolechowie
Głównym bohaterem powieści jest malarz, który wraca do Bolechowa po latach nieobecności. To historia opowiedziana zmysłowym, bogatym językiem.
Lutz Seiler Kruso, tłumaczenie z niemieckiego: Dorota Stroińska
Debiut powieściowy tego niemieckiego pisarza ukazał się w 2014 roku i został nagrodzony Niemiecką Nagrodą Literacką.
Marian Sworzeń Czarna ikona. Biełomor. Kanał Białomorski. Dzieje. Ludzie. Słowa
Punktem wyjścia tej książki jest kolektywna, radziecka publikacja: Kanał Białomorsko-Bałtycki imienia Stalina. Historia budowy 1931-1934. Sworzeń zderza ją z prawdziwym obrazem łagrów. Autor odszukał wszystkich uczestników rejsu, który poprzedził napisanie kolektywnej książki, ale najważniejszymi bohaterami są więźniowie białomorskiego łagru.
Jeżeli jesteście ciekawi, jakie książki znalazły się w półfinale Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2018, to pisaliśmy o nich w tym artykule:
Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus. Znamy półfinalistów
Literacką Nagrodę Angelus przyznaje się za prozę poruszającą ważne tematy, która uwrażliwia kulturowo. Gala wręczenia Nagrody Angelus 2018 odbędzie się 13 października.