rchitekci natury Mario Ludwig

Wiedzieliście, że człowiek wcale nie jest najzdolniejszym budowniczym na ziemi? Niektóre zwierzęta biją nas w tej dziedzinie na głowę. Jeśli jesteście ciekawi, w jaki sposób różne gatunki konstruują swoje domy, to Architekci natury Mario Ludwiga są właśnie dla Was.

Mistrzowie naturalnej architektury

Istnieją ptaki, które zamurowują się żywcem we własnych dziuplach, by w spokoju wysiadywać jaja. Inne gatunki zamiast pojedynczych gniazd, budują całe osiedla mieszkaniowe, osiągające kilka metrów wysokości.

Małymi mistrzami architektury są także ssaki. Dla przykładu, przyjazne gryzonie zwane nieświeszczukami, potrafią wykopać podziemne metropolie, w których zmieści się milion mieszkańców. Wyposażają je nawet w zmyślne systemy wentylacji. Podobnie jak pewien gatunek mrówek, których aglomeracje posiadają własne klimatyzatory, ogrzewanie, cmentarze oraz wysypiska śmieci!

Architekci natury – bez narzędzi i projektu

Zadziwiające w myśleniu o naturalnych budowlach jest to, że zwierzęta tworzą je bez żadnych narzędzi. Nie muszą posiłkować się obliczeniami i projektami. Wykorzystują jedynie własny instynkt oraz doświadczenie starszych członków społeczności. Robi wrażenie, prawda?

Książka Architekci natury pełna jest przykładów na niesamowitą inteligencję zwierząt. Jej autor, Mario Ludwig, to popularny w Niemczech przyrodnik, który wykonał kawał świetnej roboty. Opisał domy i gniazda tworzone przez kilkadziesiąt gatunków – od ptaków, przez ssaki, owady, aż po koralowce. Architektów natury czyta się więc z poczuciem nieustannego zdziwienia. Jestem pewna, że mało kto zdaje sobie sprawę, że zwierzęta mogą tworzyć meble, systemy klimatyzacji czy więzienia.

Inżynieryjne dzieła sztuki

Na szczęście za sprawą książek popularnonaukowych, przekonanie, że nie tylko człowiek wykazuje się rozumem, staje się powszechnie uznawane. Dlatego jeśli zaciekawiły Was lektury w stylu Duchowego życia zwierząt, Sekretnego życia drzew lub Sekretów roślin i zwierząt w miejskiej dżungli, to Architekci natury też przypadną Wam do gustu.

Oprócz interesującej zawartości, w książce Ludwiga urzekły mnie także rysunki zwierząt. Świetnie uzupełniały opisy i przywodziły na myśl przyrodnicze prace z przełomu XIX i XX wieku. Oczywiście, nie obyło się także bez zdjęć. Szczególne wrażenie robi na przykład grupowe gniazdo tkaczy. Jesteście ciekawi, jak wygląda? To koniecznie sięgnijcie po Architektów natury. Jestem pewna, że po lekturze z uwagą przyjrzycie się chociażby zwykłemu gniazdu jaskółek. To przecież małe, inżynieryjne dzieło sztuki!  

Kup książkę Architekci natury Mario Ludwiga w sklepie internetowym TaniaKsiazka.pl >>

Ocena Malwiny
 • 8/10
  Jak mocno książka mnie wciągnęła? - 8/10
 • 7/10
  Jak oceniam styl pisania, język i warsztat autora? - 7/10
 • 7/10
  Czy warto przeczytać tę książkę ponownie? - 7/10
 • 8/10
  Czy bohaterowie wzbudzili sympatię? - 8/10
7.5/10

Fragment recenzji

Książka Architekci natury pełna jest przykładów na niesamowitą inteligencję zwierząt. Jej autor, Mario Ludwig, to popularny w Niemczech przyrodnik, który wykonał kawał świetnej roboty. Opisał domy i gniazda tworzone przez kilkadziesiąt gatunków – od ptaków, przez ssaki, owady, aż po koralowce.

Sending
User Review
0/10 (0 votes)