Bologna Ragazzi Award

Kolejny sukces polskiej autorki! Książka Widziałem pięknego dzięcioła zdobyła wyróżnienie Bologna Ragazzi Award w kategorii Opera Prima.

Bologna Ragazii Award – włoski Mały Nobel

Konkurs Bologna Ragazzi Award jest wydarzeniem organizowanym przez Międzynarodowe Targi Książki w Bolonii. Są one najważniejszymi targami książki dla dzieci i młodzieży na świecie. Ich wielkość oraz ranga sprawia, że włoski konkurs nazywany jest Małym Noblem. Wiele osób porównuje go do ceremonii rozdania Oskarów.

Widziałem pięknego dzięcioła dostaniesz na TaniaKsiazka.pl

Tegoroczna edycja Bologna Ragazii Award przysparza nam wiele powodów do dumy. Dotychczas mogliśmy poszczycić się zwycięstwem Iwony Chmielewskiej w kategorii New Horizons za książkę Kołysanka dla babci (więcej informacji na ten temat znajdziecie tutaj). Inną rodaczką docenioną za granicą jest Ala Bankroft, a raczej Helena Stiasna. Tak bowiem nazywa się autorka książki Widziałem pięknego dzięcioła. Bankroft uhonorowano wyróżnieniem Bologna Ragazii Award 2020 w kategorii Opera PrimaO czym opowiada książka wyróżniona w konkursie?

Widziałem pięknego dzięcioła – od ćwiczenia kaligrafii po przejmujący dokument

Widziałem pięknego dzięcioła to malarsko zilustrowany autentyczny dziecięcy dziennik z wakacji przerwanych wojną. Autorem dziennika jest ośmioletni Michał, który dostał na wakacje zadanie: codziennie zapisywać jedno zdanie w zeszycie. I tak właśnie zaczął powstawać skromny dziecięcy dziennik. Każdego dnia chłopiec odnotowywał w nim jedno zwyczajne zdarzenie: spacery i rodzinne spotkania, zabawy i obserwacje przyrody. Niemniej jednak te wakacje były jednak szczególne. Był to bowiem rok 1939. Pierwszego września rozpoczęła się wojna.

Odtąd zdania zapisywane w zeszycie nie były już tak zwyczajne. Bieg historii zmienił ćwiczenie z kaligrafii w przejmujący dokument. Dopiero osiemdziesiąt lat później, dopełniony malarskimi ilustracjami, stał się jedyną w swoim rodzaju książką.

Wszystkie te zapisy zamieszczone są w książce w postaci reprodukcji oryginalnego zeszytu, a jego autor, na podstawie którego powstała ta książka, żyje do dziś.

Czy mieliście już okazję zapoznać się z tym niezwykłym tytułem?