Nakarmić kamieńBronka Nowicka została tegoroczną laureatką nagrody Nike. Zaś nagroda czytelników w tym roku powędrowała do Magdaleny Grzebałkowskiej. Rozstrzygnięcie konkursu miało miejsce 2 października 2016 roku w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego i była to już 20. jubileuszowa gala.

Bronka Nowicka, kilka słów o laureatce

Nakarmić kamień to debiutancka książka pisarki, którą w tym roku doceniło jury. Zawiera ona krótkie prozy poetyckie. Bronka Nowicka jest również artystką wizualną. Zwyciężczyni tak oto komentowała decyzję kapituły Literackiej Nagrody Nike: Myślę, że dla każdego twórcy to wyróżnienie jest czymś ogromnym. Dla debiutanta jest jeszcze czymś większym. Jest też ogromnym zobowiązaniem – i ja to zobowiązanie traktuję jako obowiązek odpowiedzialności za słowo, jako obowiązek zachowania humanistycznej postawy, jako obowiązek autorefleksji i rozwijania własnej świadomości, również jako obowiązek pozostawania blisko życia, blisko ludzi, blisko ich historii i ich pamięci.

Natomiast Tomasz Fijałkowki, który jest przewodniczącym jury, odczytując mowę pochwalną na temat nominowanych zaznaczył: Jeżeli wśród siedmiu finalistów są aż trzy debiuty, to znaczy że literatura nasza ma się dobrze. Są w niej nowe nazwiska i fascynujące zjawiska.

Wszystkich zebranych na gali przywitał rektor Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Marcin Pałys. Jak już wspomnieliśmy, Nagroda Literacka Nike w plebiscycie czytelników powędrowała zaś do Magdaleny Grzebałkowskiej, za książkę 1945. Wojna i pokój. Ponadto, przyznano również nagrodę na najciekawszą recenzję nadesłaną do organizatorów konkursu. To wyróżnienie powędrowało do Katarzyny Hercberg za recenzję książki Tatuaż z Tryzubem autorstwa Ziemowita Szczerka.

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!