Córka nieboszczyka - recenzja książki

Córka nieboszczyka to pierwsza część cyklu Siostry Raj, autorstwa Joanny Jodełki. Jest to moje pierwsze spotkanie z tą autorką, a po lekturze Córki… mam nadzieję, że nie ostatnie 😉

Córka nieboszczyka - recenzja książki

Córka nieboszczyka – kilka słów o książce

Historia zaczyna się dość nietypowo. Szanowany w mieście florysta realizuje zamówienie. Ma być nim wieniec pogrzebowy wykonany z niezapominajek. Mężczyzna stwierdza, że niezapominajki to w sumie całkiem ciekawy wybór, świadczący o tym, że pamięć o zmarłym będzie trwać. Otóż nie do końca, bowiem zleceniobiorca wysyła specjalną wstęgę z napisem: „Obyś przewracał się w grobie. Bez żalu – Córka nieboszczyka„.

Gdy Tycjana Raj, która jest ową córką zmarłego Tomasza, pojawia się na pogrzebie, wszyscy dziwnie na nią patrzą. Któż mógłby sądzić, że ma przyrodnią siostrę? Barwną Angelinę, która sporo namiesza w życiu rodziny Raj. Na dodatek, ekscentryczna ciotka Józefina Amalia głęboko wierzy, że śmierć Tomasza nie była nieszczęśliwym wypadkiem. Sporządza listę podejrzanych (czyli wszystkich członków rodziny i przyjaciół) i wynajmuje ekspolicjanta Jarotę (tak, imiona bohaterów tej książki są dość nietypowe), który ma znaleźć mordercę.

Córka nieboszczyka – recenzja

Córka nieboszczyka czeka na taniaksiazka.pl

Zarówno zmarły Tomasz, jak i jego bliscy, powiązani są ze środowiskiem masonów. Nie do końca wiem, kim oni są, toteż z radością czytałam fragmenty, gdy Tycjana wyjaśniała Jarocie symbolikę i historię wolnomularzy.

Plusem są tu nie tylko imiona, ale i sami bohaterowie. Tycjana jest konserwatorką sztuki (tak jak sama autorka). Stąd też jej opowieści są bardzo rzeczowe i pouczające. Zachwyciło mnie, gdy opisywała szczegółowo prace konserwacyjne nad obrazem świętej Tekli. Angelina z kolei jest charakteryzatorką w teatrze. Reszta bohaterów, może trochę przerysowanych, również ma swoje różne bziki. 😉

Nie jest to typowy kryminał, gdzie trup ściele się gęsto. Ale oprowadzanie po Poznaniu śladem wolnomularzy, sekrety rodzinnych pamiątek i mnóstwo czarnego humoru zdecydowanie przypadło mi do gustu! Nie mogę doczekać się kolejnej części. 🙂

Jeśli planujecie urlop, to koniecznie zabierzcie ze sobą Córkę nieboszczyka. To książka idealna na czas na leżaku lub kocu. 🙂 Książkę znajdziecie tutaj.

Moja ocena
  • 9/10
    Jak mocno książka mnie wciągnęła? - 9/10
  • 8/10
    Jak oceniam styl pisania, język i warsztat autora? - 8/10
  • 9/10
    Czy bohaterowie wzbudzili sympatię? - 9/10
8.7/10

Fragment recenzji

Historia zaczyna się dość nietypowo. Szanowany florysta realizuje zamówienie. Ma być nim wieniec pogrzebowy z niezapominajek. Zleceniobiorca wysyła specjalną wstęgę z napisem „Obyś przewracał się w grobie. Bez żalu – Córka nieboszczyka”. Zmarły Tomasz Raj pracował w bibliotece masońskiej. Nie jest to typowy kryminał, gdzie trup ściele się gęsto. Ale oprowadzanie po Poznaniu śladem wolnomularzy, sekrety rodzinnych pamiątek i mnóstwo czarnego humoru zdecydowanie przypadło mi do gustu!