wszystko czego pragniemy

Wszystko, czego pragniemy to historia o tym, jak jedna tragedia może połączyć wielu z pozoru obcych sobie ludzi. Sąsiedzi mieszkający w Jaworowej Dolinie mierzą się nie tylko z trudną teraźniejszością, ale także z demonami przeszłości, które uaktywnią się w zupełnie niespodziewanych momentach.

Latem 2014 roku na osiedlowym basenie w Jaworowej Dolinie dochodzi do nieszczęśliwego wypadku. Kilkuletni chłopiec omal nie tonie na oczach zrozpaczonej siostry oraz grona sąsiadów. To wydarzenie połączy małą społeczność i niczym pierwsza kostka domina, zburzy ustalony porządek rzeczywistości. Szybko okaże się, że każdy z bohaterów tej opowieści ma sekrety, które skrzętnie ukrywane przed światem, wreszcie ujrzą światło dzienne.

Wszystko, czego pragniemy – skażona sielanka

Wszystko, czego pragniemy to szósta książka w dorobku Marybeth Mayhew Whalen, a pierwsza, która doczekała się polskiego wydania. To dobra wiadomość dla wszystkich fanów powieści obyczajowych, bowiem na rynku pojawia się kolejna, ciekawa autorka, mająca do zaproponowania porządnie napisane historie.

Whalen w swojej książce porusza wiele problemów – mówi o samotności współczesnych dzieci, rozpadzie rodziny, bezpłodności oraz pedofilii. Mimo to, Wszystko, czego pragniemy nie można nazwać dramatem. Znajdziemy tu też dużo miłości, przejawów bezinteresownej pomocy i poświęcenia. Whalen pokazuje, że życie człowieka jest niebywale złożone i na pozór zwyczajni ludzie mogą mieć swoje mroczne sekrety. Przeszłość prędzej czy później dopadnie wszystkich bohaterów tej opowieści. Ale ponoszenie konsekwencji złych wyborów okaże się oczyszczające… Nie łudźmy się jednak – w tym na pozór idyllicznym świecie nie każdy zasłuży na drugą szansę.

Wszystko, czego pragniemy – czyta się jednym tchem

Wszystko, czego pragniemy to książka, od której naprawdę ciężko się oderwać. Czyta się ją w ekspresowym tempie, między innymi, dzięki budowie – narracja prowadzona jest tutaj z perspektywy kilkorga bohaterów. Mamy dziewczynkę przytłoczoną nadmiarem obowiązków, starszą panią, zawsze gotową do pomocy zabieganym sąsiadom i samotną matkę. Jest także ojciec, którego żona odeszła oraz rodzina rozważająca podjęcie decyzji o kolejnym dziecku. Wszystkich połączy wypadek na basenie, który stanie się początkiem serii kolejnych przełomowych wydarzeń.

Pragnę jednak uspokoić. Ta mnogość postaci oraz wątków nie działa na niekorzyść powieści. Wręcz przeciwnie, Czytelnik czerpie wiele satysfakcji z odkrywania połączeń pomiędzy poszczególnymi bohaterami. Im głębiej wchodzi w świat mieszkańców Jaworowej Doliny, tym lepiej rozumie zależności oraz motywacje. Na pierwszy rzut oka nudni lub zwyczajni ludzie, okazują się mieć drugą twarz – popełniają błędy, ale też kochają i sami pragną miłości.

Warto również wspomnieć, że książka Whalen momentami trzyma w napięciu niczym dobry thriller. Dlatego Wszystko, czego pragniemy polecam szczególnie entuzjastom powieści obyczajowych, silnie zakorzenionych w problemach współczesnego świata. Świata, który pomimo naszych usilnych prób stwarzania pozorów normalności, nie zawsze  jest przyjaznym miejscem.

Kup książkę Wszystko, czego pragniemy w sklepie internetowym TaniaKsiazka.pl >>

Ocena Malwiny
 • 10/10
  Jak mocno książka mnie wciągnęła? - 10/10
 • 8/10
  Jak oceniam styl pisania, język i warsztat autora? - 8/10
 • 8/10
  Czy warto przeczytać tę książkę ponownie? - 8/10
 • 8/10
  Czy bohaterowie wzbudzili sympatię? - 8/10
8.5/10

Fragment recenzji

Whalen pokazuje, że życie człowieka jest niebywale złożone i na pozór zwyczajni ludzie mogą mieć swoje mroczne sekrety. Przeszłość prędzej czy później dopadnie wszystkich bohaterów tej opowieści. Ale ponoszenie konsekwencji złych wyborów okaże się oczyszczające… Nie łudźmy się jednak – w tym na pozór idyllicznym świecie nie każdy zasłuży do drugą szansę.

Sending
User Review
0/10 (0 votes)