Trylogia Czerwień, którą rozpoczyna tom Misja „Brzask” autorstwa Lindy Nagaty to idealna propozycja dla wszystkich miłośników science fiction. Jeśli jeszcze nie słyszeliście o tej autorce, teraz nadarza się świetna okazja, by nadrobić zaległości.

Czerwień. Misja „Brzask” – cenna perła

Warto zacząć od tego, że w 2015 roku owa książka zdobyła tytuł najlepszej książki roku przyznawanej przez „Publishers Weekly”. Ponadto, to również finalistka nagród NEBULA oraz JOHNA CAMPBELLA. Już rodzaj i ilość wyróżnień na koncie owej powieści może być realnym miernikiem jej zachwycającej koncepcji.

A o czym opowiada historia? To niezwykle fascynujący obraz wojen toczonych w bliskiej przyszłości. Tutaj w bitwach o losach żołnierzy i przebiegu konfliktów decyduje nanotechnologia połączona ze sztuczną inteligencją. Sama autorka tak oto komentuje ową lekturę:

Przyszłość, którą stworzyłam, jest bardzo podobna do teraźniejszości. Najbogatsi ludzie świata manipulują polityką tak, by służyła ich interesom.

Głównym bohaterem jest porucznik James Shelley. Dowódca elitarnej jednostki Sił Lądowych Stanów Zjednoczonych posiada niezwykły dar, który pozwala mu wyczuć zbliżające się zagrożenie. Jego oddział obecnie toczy wojnę z buntownikami w jednym z afrykańskich państw. Żołnierze zostali wyposażeni w egzoszkielety, umożliwiające im bezprzewodową łączność między sobą. Ponadto, dzięki temu zyskują niezwykłą szybkość i siłę. Zaś nad ich głowami unoszą się specjalne drony, obserwujące każdy krok i działanie oddziału. Jest jednak jeszcze coś. Akcje jednostki pod dowództwem Selley’a są nagrywane i wykorzystywane w celach zupełnie niezwiązanych z wojną. Jednak żołnierze ani ich porucznik nie mają o tym pojęcia.

Niespodziewany atak myśliwski sprawia, że Shelley zostaje ciężko ranny. Aby móc ponownie wrócić do służby zmuszony jest poddać się zabiegowi cyborgizacji. Wtedy też zostaje wrzucony w sam środek konfliktu między bezwzględnymi korporacjami a skorumpowanymi politykami i teksańskimi terrorystami, którzy są w posiadaniu broni atomowej. Co więcej, zaczyna podejrzewać, że jego niezwykły dar to zasługa potężnej, sztucznej inteligencji kryjącej się w głębi sieci…

Tom pierwszy z trylogii Czerwień znajdziecie tutaj. Gorąco polecamy!