Marcel ProustByłoby to niewątpliwie wielkie wydarzenie. Marcel Proust to słynny francuski pisarz, którego sylwetkę jak dotąd znamy jedynie z licznych fotografii. Nic więc dziwnego, że odnalezienie pierwszego w historii filmu, gdzie można zobaczyć jego ruchomą postać, wzbudza wiele sensacji. Jak się okazuje, to wydarzenie być może właśnie nastąpiło.

Marcel Proust na filmie

Wszystko zaczyna się od profesora Laval University w Kanadzie. Jean-Pierre Sirois Trahan twierdzi, że właśnie udało się mu natrafić na filmowy obraz, w którym występuje postać francuskiego pisarza. Owo nagranie wygrzebał z Narodowego Centrum Filmowego w Paryżu. Całość obrazu składa się łącznie z 71 sekund. Proust widoczny jest w 36 sekundzie – to elegancki dandys z wąsem i w meloniku na głowie. Profesor Trahan tak oto komentuje owo znalezisko:

Nigdy nie będziemy w stanie tego potwierdzić z całą pewnością. Staram się jedynie poprzeć hipotezę, ostateczna decyzja należeć będzie do każdego z osobna.

Jak twierdzi inny profesor – William C. Carter – autor biografii Prousta, pisarz na filmie powinien mieć 34 lata. W owym czasie Marcel brał udział w ceremonii ślubnej Armanda de Guiche oraz Elaine Greffulhe – córki hrabiny Élisabeth. Ta ostatnia była inspiracją Prousta do stworzenia postaci księżnej Oriany de Guermantes, bohaterki z kultowej już serii pt. W poszukiwaniu straconego czasu. Carter twierdzi:

Byłoby to bardzo ważne odkrycie, gdyby okazało się, że na tym ulotnym obrazie widzimy Prousta. Jednak jak zaznacza profesor, sam nie jest o tym przekonany, gdyż wydaje mu się, że mężczyzna z filmiku jest zdecydowanie za młody jak na 34 lata.

Wszystkich zainteresowanych twórczością Marcela Prousta odsyłamy tutaj. Zaś poniżej przedstawiamy wam krótki filmik, o którym mowa w artykule. Jak sądzicie, czy to rzeczywiście sylwetka słynnego pisarza?