Czy powstanie film o Stanie Lee?

Czy słyszeliście o corocznych zestawieniach publikowanym przez The Black List? Już od 15 lat w grudniu publikowana jest lista najciekawszych scenariuszy filmowych minionego roku, które jednak nie zainteresowały (jeszcze) filmowców. W tegorocznym zestawieniu znalazł się scenariusz Alexa Convery’ego Excelsior!. To biograficzny film o Stanie Lee i Jacku Kirbym, o błyskawicznej popularności (i późniejszym upadku) Marvel Comics.

Czy powstanie film o Stanie Lee?

Czy powstanie film o Stanie Lee?

W tym roku przy sporządzaniu listy wzięto pod uwagę głosy 375 reżyserów filmowychExcelsior!scenariusz filmu o stanie Lee, dostał 9 głosów (żeby scenariusz znalazł się w zestawieniu potrzeba min. 7).

Lista jest tworzona po to, żeby zwrócić uwagę ludzi z branży na historie ciekawe, z potencjałem, które z jakichś powodów do tej pory nie wzbudziły zainteresowania producentów. To się udaje, bo już niejednokrotnie po scenariusze z Black List za jakiś czas sięgano. A nawet w przeszłości zdarzało się, że do zestawienia trafiały scenariusze filmów, które później nagradzano Oscarem np. JunoOperacja Argo czy Jak zostać królem.

Stan Lee - biografia w TaniaKsiazka.plGenialny redaktor i genialny rysownik

Stan Lee — genialny pisarz-redaktor i Jack Kirby — genialny rysownik. To oni stworzyli komiksy superbohaterskie i postaci, które dziś są ikoniczne i stały się podwalinami sukcesu Marvel Comics. Fantastyczna Czwórka, Thor, Hulk, Iron Man, oryginalny X-Men, Doctor Doom, Magneto czy Black Panther… To kreska Kirby’ego dała początek najważniejszym postaciom uniwersum Marvela i wyznaczyła kierunek stylistyczny, w jakim później rysowano komiksy. Opracowywał nowe techniki rysunku i nie bał się eksperymentów.

Współpracowali przez lata, jednak — jak pisze Bob Batchleor — Lee zależało bardziej na uznaniu i sławie, a Kirby cały czas, po traumie Wielkiego Kryzysu, martwił się o pieniądze. Między nimi na różnych polach narastały nieporozumienia i niedopowiedzenia, które w konsekwencji przyczyniły się do tego, że Kirby opuścił Marvel Comics i wrócił do pracy w DC.

Nie wiadomo, czy film Excelsior! powstanie. Nawet jeśli, to z pewnością sporo na tę produkcję będziemy musieli poczekać. Tymczasem jeżeli chcecie zagłębić się w relację Lee-Kirby i poznać jeszcze więcej historii z życia Stana Lee, to sięgajcie po jego biografię. Książkę Stan Lee. Człowiek-Marvel możecie znaleźć tutaj. Nie da się pisać o życiu Stana Lee w oderwaniu od historii komiksu. Zatem nie tylko o legendarnym redaktorze z książki Batchleora dowiecie się więcej.

Powiązany artykuł:

Recenzja biografii Stana Lee. Na premierę Spider-Man. Daleko od domu