Kobiety i wojna w powieściach – zestawienie czytelnicze

Wojna najczęściej bywa stereotypowo kojarzona z mężczyznami, a jednak w literaturze jest wiele wyraźnie zarysowanych postaci kobiet. Ich losy to często opowieści nie tylko o pokonywaniu przeciwności, lecz także o walce z uprzedzeniami. Jeśli lubisz poznawać historie bohaterek, które nawet w obliczu niebezpieczeństwa nie tracą ducha, sprawdź tytuły, które znalazły się w naszym zestawieniu kobiety i wojna w powieściach.

Kobiety i wojna w powieściach – zestawienie czytelnicze

Kobiety i wojna w powieściach

Dziewczyny w przestworzach. Sprawdź w TaniaKsiazka.pl

Dziewczyny w przestworzach – Noelle Salazar

Powieść inspirowana życiorysami pilotek wojennych pokazuje doświadczenie II wojny światowej z zupełnie innej perspektywy.

Mało osób pamięta, że za sterami samolotów zasiadały także kobiety. Jedną z nich jest Audrey — dziewczyna, której pasją od zawsze było lotnictwo. Jej największe marzenie spełnia się, gdy zostaje instruktorką latania na Hawajach. Nawiązuje pierwsze przyjaźnie i po raz pierwszy się zakochuje. Wszystko zapowiada świetlaną przyszłość – aż do dnia ataku na Pearl Harbor, kiedy jej świat rozbija się na kawałki. Chęć odwetu za osobiste krzywdy skłania ją do przystąpienia do korpusu pilotów, gdzie udowadnia, że ze „słabą płcią” nie ma żartów!

Światło ukryte w mroku. Sprawdź w TaniaKsiazka.pl

Światło ukryte w mroku – Sharon Cameron

Poruszająca powieść oparta na prawdziwej historii sióstr Podgórskich, które w czasie drugiej wojny światowej ukrywały na swoim poddaszu kilkanaścioro Żydów.

Stefania Podgórska, nazywana przez bliskich Fusią, pracuje w sklepie rodziny Diamantów i jest zaręczona z jednym z ich synów. Gdy armia niemiecka wkracza do Przemyśla, jej świat wali się jak domek z kart. Rodzina Diamantów trafia do getta, a matka i brat Fusi zostają zesłani na przymusowe roboty do Niemiec. Dziewczyna zostaje sama z młodszą siostrą Helenką.

Pewnego dnia do ich drzwi puka Max Diamant, któremu udaje się zbiec z transportu do obozu zagłady. Wtedy siostry podejmują heroiczną decyzję…

Wróbel w getcie. Sprawdź w TaniaKsiazka.pl

Wróbel w getcie – Kristy Cambron

Wróbel w getcie Kristy Cambron to opowieść o sile nadziei, która potrafi rozjaśnić nawet najmroczniejsze chwile.

Jest początek II wojny światowej. Kaja Makovsky dowiaduje się, że jej żydowska rodzina znajduje się w niebezpieczeństwie, opuszcza więc Wielką Brytanię, aby ratować bliskich. Gdy dociera do celu, okazuje się, że nie ma już odwrotu i piekło wojny staje się też jej codziennością. Kaja trafia do getta w Terezinie, gdzie poznaje niezwykłą dziewczynkę.

Kilkadziesiąt lat później wystawny ślub Sery James i Williama Hanovera kończy się tragicznie – mężczyzna zostaje oskarżony o przestępstwo, którego nie popełnił, oraz skazany na dziesięć lat więzienia. Sera postanawia zrobić wszystko, by udowodnić niewinność męża i ocalić go od niesprawiedliwej kary. Niespodziewanie losy dwóch kobiet zostaną połączone historią ocalonej z Holokaustu dziewczynki.

Jeździec miedziany. Sprawdź w TaniaKsiazka.pl

Jeździec miedziany – Paullina Simons

Nowe wydanie pierwszej części trylogii. Jeździec miedziany to wspaniała historia miłości, która pomaga przezwyciężyć wojenny koszmar.

Kiedy wybucha II wojna światowa, siedemnastoletnia Tatiana musi z dnia na dzień stać się dorosła. Podczas blokady Leningradu dziewczyna jest oparciem dla całej rodziny. W szarej codzienności ma jednak swój promyk światła – uczucie do młodego oficera Aleksandra. Chłopak skrywa jednak niebezpieczną tajemnicę. Gdy pewnego dnia nagle znika, Tatiana postanawia wyruszyć w głąb Rosji, aby go odnaleźć.

Tak naprawdę mam na imię Hanna. Sprawdź w TaniaKsiazka.pl

Tak naprawdę mam na imię Hanna – Tara Lynn Masih

Hanna Śliwka ma trzynaście lat, a jej ulubionymi sposobami spędzania wolnego czasu są zabawa z młodszym rodzeństwem wśród uroczych zakątków rodzinnej wsi Kwasowa, podziwianie rysunków przystojnego Leona oraz pomoc sąsiadom w farbowaniu pisanek. Wkrótce do mieszkańców wsi docierają przerażające wieści: zbliża się niemiecka armia, a wraz z nią Gestapo, które ma za zadanie „uwolnić od Żydów” sztetl zamieszkiwany przez rodzinę Hanny.

Bohaterka i jej bliscy znajdują schronienie pod ziemią, w mrocznych jaskiniach pod łąkami, gdzie podobno mieszkają złe duchy. Czy dziewczynka znajdzie w sobie siłę, aby przetrwać strach, choroby i głód, a do tego odnaleźć zaginionego ojca?

Bohaterki wspomnianych tytułów łączy jedno – w obliczu koszmaru wojny znajdują w sobie siłę i nadzieję, które pozwalają im przezwyciężyć wszechobecne zło oraz podejmować heroiczne decyzje. W tym zestawieniu znajdziesz historie kobiet, dziewcząt i dziewczynek walczących z wrogą armią lub z przeciwnościami losu, pomagających innym oraz zmagających się z okrucieństwami. Te poruszające opowieści z pewnością zapadną Ci głęboko w pamięć i pozwolą spojrzeć na współczesny świat z zupełnie innej perspektywy.

Autorka zestawienia: Magdalena Białek

Powiązane artykuły: