Dziewczyny w przestworzach. Nowa książka o lotniczkach z czasu II WŚ

Lotnicy z czasów II wojny światowej – pierwsze skojarzenie, które pewnie większości z nas przychodzi do głowy na to hasło, to brytyjskie Królewskie Siły Powietrzne, słynny polski Dywizjon 303 i zażarta, kilkumiesięczna Bitwa o Anglię. Mało kto jednak pamięta o tym, że nie tylko mężczyźni zasiadali za sterami wojskowych samolotów. Kobiety także były asami (a nawet osami!) lotnictwa – i to właśnie o nich opowiada nowa książka Noelle Salazar Dziewczyny w przestworzach.

Dziewczyny w przestworzach. Nowa książka o lotniczkach z czasu II WŚ

WASP, czyli kobiety-osy!

Dziewczyny w przestworzach to literacki debiut amerykańskiej autorki Noelle Salazar. Pisarka służyła w marynarce wojennej USA, stąd temat kobiet w wojsku z pewnością jest jej bliski.

W centrum zainteresowania Salazar znalazły się Women Airforce Service Pilots (w skrócie WASP – ang. „osa”), czyli Pilotki Kobiecych Sił Powietrznych, amerykańskiego korpusu z czasów II wojny światowej.

Przygotowując się do napisania swojej pierwszej powieści Salazar nie tylko uważnie przestudiowała zbiory muzeum WASP w Teksasie, ale także przeprowadziła wiele rozmów z weterankami drugiej wojny światowej. Myślę, że dzięki temu bohaterki książki Salazar mogły zyskać wiele na autentyczności.

Noelle Salazar Dziewczyny w przestworzach

Dziewczyny w przestworzach

Książka Salazar nie jest biografią, ale powieścią historyczną opartą na faktach. Główna bohaterka, Audrey Coltrane pracuje jako instruktorka latania na hawajskiej wyspie Oʻahu. Młoda kobieta cieszy się życiem: łapie oddech po wyrwaniu się spod skrzydeł nadopiekuńczej matki, w oko wpada jej przystojny porucznik James Hart. Jest rok 1941, światowy konflikt nie dotyczy USA bezpośrednio. Widmo wojny majaczy gdzieś daleko od małej wysepki na środku oceanu… Wszystko zmienia się jednak wraz z atakiem japońskich sił na Pearl Harbor.

Audrey doświadcza koszmaru wojny na własnej skórze. Ból po stracie bliskiej osoby dodaje jej motywacji i odwagi. Kobieta decyduje się wstąpić do WASP. Czeka ją twarda szkoła życia, która pozwoli jej przekonać się, co tak naprawdę znaczy przyjaźń i miłość.

Książkę znajdziecie TUTAJ.

Zobacz także: