Czytniki e-booków w bibliotekach - ciekawy wrocławski projekt

Czy zastanawialiście się kiedyś nad tym, czy warto, żeby w bibliotekach obok tradycyjnych, papierowych książek można też było wypożyczyć czytnik e-booków?

Czytniki e-booków w bibliotekach - ciekawy wrocławski projekt

Informacja prasowa

Czytniki e-booków w bibliotekach

Podczas wakacji w 13. Fili Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu trwał bardzo ciekawy projekt. W ramach akcji przeprowadzonej wspólnie z firmą Arta Tech i Legimi każdy posiadacz karty bibliotecznej mógł wypożyczyć czytnik inkBOOK (Arta Tech jest ich producentem) z dostępem do zasobów Legimi. Serwisu, w którym w ramach abonamentu można korzystać z wielkiego zbioru e-booków.

Jak to się odbywało? W czasie wakacji biblioteka bezpłatnie udostępniała czytniki (na okres 30 dni). Zainteresowanie było tak duże, że już w sierpniu został wykorzystany roczny limit stron wykupionych przez bibliotekę na platformie Legimi. Czytniki były w obiegu cały czas. W związku z tak dużym zainteresowaniem wrocławska biblioteka nie tylko pracuje nad wznowieniem dostępu, ale też planuje zwiększenie liczby urządzeń, które mogłaby udostępnić czytelnikom.

Ten pilotażowy program był rozszerzeniem wcześniejszej inicjatywy Centrum Innowacji Przejście. W jej ramach każdy posiadacz karty bibliotecznej mógł skorzystać z kuponu dostępu do serwisu Legimi. Jednak barierą okazało się to, że nie każdy czytelnik posiadał odpowiednie urządzenie.

Czytnik e-booków, alternatywa dla tradycyjnej książki

Po czytniki coraz częściej sięgają Ci młodsi czytelnicy. Liczba zwolenników nowoczesnych form czytania cały czas rośnie. Korzystanie z czytnika ma wiele plusów. Przede wszystkim jest lekki i można go zabrać ze sobą wszędzie. Co więcej, czytelnik może dostosować rodzaj podświetlenia i wielkość czcionki do własnych upodobań, a „przechowywanie” e-książek nie wiąże się z potrzebą wygospodarowania przestrzeni na półki czy regał.

Dodatkowe plusy to możliwość korzystania z serwisów i platform udostępniających e-booki. Jak np. Legimi. Warto też zauważyć, że w internecie są także darmowe serwisy, z których można skorzystać np. Wolnelektury.pl, Najpierwprzeczytaj.pl, epnp.pl czy Bookini.pl.

Jako Książkoholicy czekamy na więcej podobnych akcji w innych miastach. A jak jest z Wami? Często zaglądacie do bibliotek? Czy gdybyście mieli możliwość, skorzystalibyście z możliwości wypożyczenia czytnika e-booków? A może z czytników korzystacie już od dawna?