Fenomen z Warszawy - nowość od Tomasza Duszyńskiego Fenomen z Warszawy

Kto to taki ten Fenomen z Warszawy? Wielokrotnie nagradzany Tomasz Duszyński, którego możecie kojarzyć z fascynującej serii Glatz, w swoim najnowszym kryminale historycznym w fabułę wplótł autentyczną, wyjątkową postać. Inżyniera Stefana Osswieckiego! Człowiek ten był bardzo dobrze znany przed wojną jako warszawskie medium. I to nie byle jakie, ponieważ na seansach spirytystycznych bywał u niego sam marszałek Józef Piłsudski, a oprócz niego m.in. Ignacy Paderewski czy Kazimierz Sosnkowski.  

Fenomen z Warszawy

Fenomen z Warszawy

Akcja kryminału Fenomen z Warszawy rozgrywa się w stolicy, wkrótce po tym, jak Polska odzyskała niepodległość. Mieszkańcy miasta zmęczeni poczuciem zagrożenia nareszcie powoli odzyskują oddech. Miasto tętni życiem, a w nocnych lokalach przesiadują wszyscy – od polityków przez literatów, aktorów po przedstawicieli przestępczego półświatka. Piją i bawią się razem, nie patrząc na to kim jest. Jednak nie wszystkim udziela się pozytywny klimat.

Od pół roku na terenie Warszawy odkrywane są kolejne zwłoki młodych, bestialsko zamordowanych kobiet. Mają zaszyte usta i głowy odrąbane od reszty ciała. Opinia publiczna huczy, a bezradna policja, chcąc załagodzić oburzenie i rozwiązać sprawę łapie się wszystkich dostępnych środków. Nawet tych niecodziennych… Dlatego pewnego dnia komisarz Antoni Wróbel dostaje informację, że do pomocy przydzielono mu inżyniera Stefana Ossowieckiego. Jest on popularnym warszawskim medium, któremu sławę przyniosły „seanse z duchami”, w których uczestniczyły najwyższe głowy w państwie. Problem polega na tym, że mocno stąpający po ziemi, racjonalny Wróbel niekoniecznie wierzy w bajki o jasnowidzeniu. Z tego powodu mężczyznom nie do końca układa się ta współpraca.

Policja sięga po jeszcze jedną pomocną dłoń… przyparta do muru korzysta z wpływów najsłynniejszego przedwojennego gangstera, Taty Tasiemki.

*

Kryminał historyczny Tomasza Duszyńskiego to realistyczny i barwny obraz epoki. Czytelnik ma okazję poznać bliżej życie przedwojennych warszawskich elit, niejednokrotnie uwikłanych w historie prosto z gangsterskiego półświatka.

Lubicie literaturę, w której fikcja literacka miesza się z prawdziwymi wydarzeniami? Fenomen z Warszawy od Wydawnictwa SQN znajdziecie pod tym linkiem.

Czytaj także: