Filip Tyrmanda - ekranizacja na zlecenie TVP Filip Tyrmanda

Choć to rok 2020 był Rokiem Leopolda Tyrmanda, to właśnie teraz Telewizja Polska podpisała umowę z Akson Studio na wyprodukowanie filmu na podstawie jednej z jego książek. Powieść, która już niedługo stanie się ekranizacją, to jeden z ważniejszych tekstów powojennej Polski.  Filip Tyrmanda opowiada o losach młodych ludzi doświadczonych okrucieństwem największego konfliktu światowego, którzy już w czasie pokoju muszą dźwigać jego brzemię.

Filip Tyrmanda Sprawdź na TaniaKsiazka.pl >>

Filip Tyrmanda

To już pewnie – będzie film na podstawie powieści Filip Tyrmanda. Wyprodukuje go Akson Studio, które ma doświadczenie w realizacji projektów dla wielkich stacji telewizyjnych oraz dla giganta streamingu – Netflixa. Tym razem twórcy zabiorą się za zlecenie Telewizji Polskiej. Nie znamy jeszcze nazwiska twórców. Kto będzie odpowiedzialny za reżyserię i scenariusz? Kiedy odbędzie się premiera tej produkcji? Tego wszystkiego dowiemy się pewnie za jakiś czas. Teraz musi nam wystarczyć jedynie informacja, że na pewno powstanie film na podstawie książki, która zawiera wiele wątków biograficznych samego autora.

Zarys fabuły

O czym zatem jest sama książka? Filip Tyrmanda powstał kilkanaście lat po wojnie, a wydano go w 1961 roku. Głównym i tytułowym bohaterem jest nieprzeciętny chłopak. Jego młodość przypadła na czasy okupacji, a życie zostało naznaczone cierpieniem. I nie tylko nim, bo również polityką i ostatecznie emigracją, ponieważ sytuacja zmusiła go do wyjazdu do Frankfurtu nad Menem. Gdy tam trafia, stara się rozpocząć nowe życie i zatrudnia się w hotelu jako kelner. Z czasem poznaje wielu ludzi takich jak on – dotkniętych przez okupację niemiecką. Co ciekawe, w tej grupie osób znajdują się również młodzi Niemcy, którzy, choć w czasie konfliktu znajdowali się po drugiej stronie barykady – tak samo jak on doświadczyli bólu, a wojenna zawierucha odcisnęła na nich swoje piętno.

Jak się domyślasz, powieść ta oddaje powojenne nastroje młodych ludzi, stając się niezwykle ważnym świadectwem tamtych czasów. Leopold Tyrmand pisał ją językiem sprzeciwiającym się przyjętym regułom i opisującym wojnę niezgodnie z linią ustaloną przez władze PRL. Biorąc pod uwagę zaangażowanie Telewizji Polskiej w edukację historyczną, wcale nie dziwi fakt, że kierownictwo podjęło decyzję o jej adaptacji.

Książkę Filip Tyrmanda znajdziesz w tym miejscu. Inne powieści pisarza możesz zamówić tutaj.

Czytaj także: