Finaliści Bookera 2018

20 września ogłoszono krótką listę finalistów The Man Booker Prize 2018. To najważniejsza nagroda dla pisarzy anglojęzycznych, ponieważ przyznaje się ją za najlepszą książkę napisaną i wydaną po angielsku w Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Finaliści Bookera 2018

źródło: themanbookerprize.com

Spośród 13 autorów, którzy znaleźli się na długiej liście nominowanych ogłoszonej w lipcu, jury wybrało sześciu. Nazwiska finalistów ogłosił na konferencji prasowej  przewodniczący jury, Kwame Anthony Appiah. Zaznaczył przy tym, że w każdej z tej powieści w centralnym punkcie znajduje się język i są one kwintesencją stylistycznej inwencji. Książki sześciu finalistów, czterech kobiet i dwóch mężczyzn, mają szeroki zakres tematyczny, zatem znajdziemy wśród nich, m.in.: historię dotyczące niewolnictwa, weterana II Wojny Światowej i stresu pourazowego, czy też opowieść o kobiecie odbywającą karę więzienia.

Finaliści Bookera 2018

Anna Burns Milkman (Wielka Brytania). To opowieść o plotkach, pogłoskach, milczeniu i celowej głuchocie. To też opowieść o bezczynności i związanymi z nią konsekwencjami.

Esi Edugyan Washington Black (Kanada). Edugyan snuje historię tytułowego bohatera chłopca, niewolnika, który staje się wolnym człowiekiem. To opowieść o przyjaźni, zdradzie, miłości i poszukiwaniu sposobu na odkupienie i odbudowanie zniszczonego świata. Autor próbuje odpowiedzieć na pytanie, czym jest prawdziwa wolność i jaka właściwie jest.

Daisy Johnson Everything Under (Wielka Brytania). Autorka w swojej debiutanckiej książce zabiera Czytelnika do współczesnej Anglii, ale takiej, której większość ludzi nie zna. Snuje opowieść o rodzinie, tożsamości,  języku, miłości i przynależności, która nie zapewnia spokoju.

Rachel Kushner The Mars Room (USA). Autorka z poczuciem humoru i precyzją przywołuje absurdy życia w instytucji. To opowieść o kobiecie, która zaczyna odbywać karę podwójnego dożywocia.

Richard Powers The Overstory (USA). To dwunasta powieść Powersa. Tym razem snuje przed swoim Czytelnikiem pełną pasji opowieść o aktywizmie i oporze. To historia, która jest pełna zachwytu nas światem naturalnym.

Robin Robertson The Long Take (Wielka Brytania). Młody weteran II Wojny Światowej cierpi na zespół stresu pourazowego. Poszukuje wolności, zmian i anonimowości.

Wydawnictwo W.A.B. wykupiło prawa do powieści Rachel Kushner i Richarda Powersa, więc polskich przekładów ich powieści możemy się spodziewać już w przyszłym roku.

Jesteście ciekawi tego, jacy autorzy znaleźli się na długiej liście nominowanych do Man Booker Prize 2018? Zatem zapraszam Was do zajrzenia tutaj:

Długa lista nominowanych do Man Booker Prize 2018

Wszystkim finalistom serdecznie gratulujemy. Laureata Nagrody Bookera 2018 poznamy 16 października 2018. Zwycięzca zostanie ogłoszony w londyńskim Guildhall, a całą ceremonię wyemituje BBC.