Gustaw Flaubert - 200. rocznica urodzin

Gustaw Flaubert jest uznawany za jednego z największych powieściopisarzy francuskich XIX wieku. 200 rocznica urodzin autora wypada w kończącym się właśnie 2021 roku. Do jakich jego dzieł i publikacji z nim związanych powracają współcześni czytelnicy? Kilka tytułów znajdziecie w tym zestawieniu.

Gustaw Flaubert - 200. rocznica urodzin

Gustaw Flaubert – 200 rocznica urodzin

Gustaw Flaubert na kartach historii zapisał się jako jeden z prekursorów naturalizmu w literaturze. Duży nacisk w swoich powieściach kładł na przemianę psychologiczną bohaterów.

Przyszedł na świat w 1821 roku we francuskim Rouen. Jego ojciec przewidywał dla niego karierę prawnika, dlatego wysłał Gustawa na studia do Paryża. Flaubert porzucił jednak uczelnię m.in. ze względu na chorobę, epilepsję, którą do końca życia utrzymywał w tajemnicy. Od 1846 roku poświęcił się pisaniu. Dużo podróżował, prowadził bogate życie towarzyskie. Wdawał się w liczne romanse i nie odnalazł szczęścia w miłości.  Zmarł 8 maja 1880 r. w wiosce koło Croisset z powodu wylewu krwi do mózgu.

Do pracy twórczej przykładał wielką wagę, wkładając w nią znaczny wysiłek, traktując ją jako swój nadrzędny obowiązek.

Gustaw Flaubert Pani Bovary

Gustaw Flaubert Pani Bovary (1857)

Jednym z najsłynniejszych dzieł Flauberta jest należąca do kanonu literatury pięknej Pani Bovary.

Aby doprowadzić powieść na wyżyny doskonałości Flaubert wybiegał niejednokrotnie do pionierskich, jak na swoje czasy metod. Na przykład spędził całe tygodnie jeżdżąc powozem, aby napisać scenę, w której pani Bovary jedzie do… i rozmyśla o… lub wsłuchiwał się godzinami w lekturę własnego tekstu, czytanego raz to przez kobietę, raz przez mężczyznę, aby dokonać korekty dialogów.

fragment opisu od wydawcy

Tytułowa bohaterka o imieniu Emma, marzy o romantycznej miłości. Niestety, rzeczywistość, w jakiej przychodzi się je odnaleźć, jest rozczarowująca. Nie znajdując szczęścia w małżeństwie z panem Bovarym, Emma angażuje się w liczne romanse, które stopniowo pogarszają jej sytuację.

Powieść, skandaliczna w czasach jej powstania, umieszczona została w indeksie ksiąg zakazanych dekretem z 1864 r.

Pani Bovary wielokrotnie była źródłem inspiracji dla twórców teatralnych i filmowych. W 2014 roku ukazała się ekranizacja powieści w reżyserii Sophie Barthes, z Mią Wasikowską w tytułowej roli. Zwiastun możecie zobaczyć poniżej:

Gustaw Flaubert Kuszenie świętego Antoniego

Gustaw Flaubert Kuszenie świętego Antoniego (1874)

Dzieło życia Flauberta, którego stworzenie zajęło mu ponad dwadzieścia lat. W połączeniu wielu form (opowiadań, powieści, dramatu), oraz poprzez ukazanie rozterek świętego Antoniego autor przedstawił podsumowanie własnych przemyśleń i poglądów.

Gustaw Flaubert Listy do Luizy

Gustaw Flaubert Listy do Luizy

Zbiór korespondencji wymienianej przez Flauberta z poetką Luizą Colet. Relacja, jaką z nią utrzymywał, przez biografów jest oceniana jako jedyny poważny związek w jego życiu.

Wobec Luizy Colet ten oddany sztuce samotnik zdobył się na maksimum tego, na co było go stać. Wyjątkowość tej relacji na tle innych, czysto seksualnych i przelotnych więzi, dla Gustawa oczywista, umyka jednak Luizie, która żąda niemożliwego: chce, aby Flaubert kochał ją w bardziej konwencjonalny sposób.

fragment opisu od wydawcy

Gustaw Flaubert – 200 rocznica urodzin

Więcej dzieł Flauberta i inne wydania znajdziecie W TYM MIEJSCU.

Zobacz także: