RecenzjeReportaże

Hiszpania. Fiesta dobra na wszystko – recenzja książki

Hiszpania. Fiesta dobra na wszystko

Maciej Bernatowicz w Hiszpanii. Fieście dobrej na wszystko zabiera Czytelnika w podróż po jednym z bardziej fascynujących, europejskich krajów. W tej książce znajdziemy wszystko – trochę historii, sporo codzienności, opisy tętniących życiem miast oraz mentalności ich mieszkańców. Kto jeszcze nie zakochał się w Hiszpanii, dzięki Bernatowiczowi ma szansę to zrobić. I to nawet nie wychodząc z domu.

Jakie są pierwsze skojarzenia przeciętnego Polaka dotyczące Hiszpanii? Zapewne będą to: piłka nożna, kryzys, wyśmienite tapas, kontrowersyjna corrida oraz niekończąca się fiesta. A do tego gorące plaże, świetna infrastruktura oraz słynna Sagrada Familia. Niby całkiem sporo, ale czy w pojmowaniu Hiszpanii często nie rozbijamy się o łatwe stereotypy?

Bernatowicz postanowił zmierzyć się z naszymi wyobrażeniami na temat mieszkańców Półwyspu Iberyjskiego i wziął na warsztat wszystkie ciekawe tematy, interesujące nie tylko z perspektywy miłośników Hiszpanii, ale także tych, którzy wycieczkę do tego pięknego kraju mają jeszcze przed sobą. Albo po prostu chcą się wreszcie dowiedzieć, o co tak naprawdę chodzi w sporze FC Barcelony z Realem Madryt, dlaczego Hiszpanię dopadł kryzys i czy faktycznie po godzinie czternastej ulice pustoszeją, a głodni sjesty mieszkańcy ucinają sobie słodkie drzemki.

Hiszpania. Fiesta dobra na wszystko – małe tapas, wielki kryzys

Hiszpania. Fiesta dobra na wszystko nie jest ani przewodnikiem, ani książką podróżniczą. To bardziej „Hiszpania dla początkujących”, podstawowe, a zarazem najciekawsze informacje dotyczące tego kraju zebrane w jednym miejscu.

Maciej Bernatowicz opisał wiele ważnych aspektów życia współczesnych Hiszpanów, odwołując się do historii oraz bogatej tradycji regionu. Dzięki temu mamy szansę poznać nie tylko obecny obraz Półwyspu Iberyjskiego, ale także cały kontekst historyczny, który wpłynął na kształt dzisiejszej Hiszpanii.

W książce Bernatowicza znalazło się więc miejsce na mądre analizy sytuacji politycznej i gospodarczej, opisy miast wartych odwiedzenia, z ich niespotykanymi krajobrazami i zabytkami, a także ciekawostki dotyczące codzienności typowych mieszkańców. Nie sposób wymienić nawet wszystkich zagadnień poruszanych przez Bernatowicza. Jego książka to prawdziwa skarbnica wiedzy – rzetelnej, podpartej statystykami, badaniami naukowymi, a  także wnioskami z własnych, bogatych doświadczeń autora.

Hiszpania. Fiesta dobra na wszystko – oczami Polaka

Maciej Bernatowicz spędził w Hiszpanii dziewięć lat, pracując jako dziennikarz i komentator. W tym czasie poznał ją niemalże od podszewki. Dlatego jego opowieść obfituje w anegdoty z życia rodziny i wspomnienia o różnicach kulturowych, z jakimi przyszło mu się mierzyć w tym wyluzowanym, ciepłym kraju.

Dziennikarz patrzy na otaczającą go rzeczywistość z wielkim przymrużeniem oka, a Czytelnik nie raz uśmiechnie się pod nosem podczas lektury tej gawędy – dowcipnej i przepełnionej łagodną ironią, snutej przez przybysza z zupełnie innego świata.

Bernatowicz w swojej książce zwraca uwagę na subtelności, które może dostrzec jedynie uważny obserwator codzienności. Autor zanurzył się w hiszpańskiej kulturze i mam wrażenie, nie tylko dogłębnie poznał, ale także zrozumiał styl życia współczesnych Hiszpanów. Dzięki temu otrzymujemy fascynujący, pozbawiony prostych stereotypów obraz narodu, z którym na co dzień niewiele nas łączy.

Hiszpania. Fiesta dobra na wszystko – ważne sprawy w lekkim stylu

Bernatowicz w swojej książce nie stroni od ważkich tematów, a jego opowieści daleko do bycia opisem jedynie turystycznych atrakcji i kulturowych ciekawostek. Bardzo cenne z punktu widzenia polskiego Czytelnika, są fragmenty dotyczące historii oraz współczesnej sytuacji wewnętrznej Hiszpanii.

Autor w przejrzysty i prosty sposób próbuje wyjaśniać palące problemy dzisiejszej polityki – porusza sprawę dążeń niepodległościowych kraju Basków czy Katalonii, opisuje stosunek Hiszpanów do monarchii, Unii Europejskiej oraz analizuje przyczyny niedawnego kryzysu gospodarczego. Tłumaczy też, jaki związek z wyznawanym światopoglądem ma kibicowanie FC Barcelonie lub Realowi Madryt.

Tych ważnych lekcji dziennikarz udziela w typowym dla siebie lekkim i przystępnym stylu. Nawet gdy cytuje statystyki czy zagłębia w chronologię, nie nudzi swojego Czytelnika. Ale nic w tym dziwnego – Hiszpania jest kolorowa, niejednoznaczna i fascynująca. A Bernatowiczowi udało się w jednej książce uchwycić wszystkie jej zalety.

Kup książkę Hiszpania. Fiesta dobra na wszystko Macieja Bernatowicza w sklepie internetowym TaniaKsiazka.pl >>

Ocena Malwiny
 • 8/10
  Jak mocno książka mnie wciągnęła? - 8/10
 • 8/10
  Jak oceniam styl pisania, język i warsztat autora? - 8/10
 • 7/10
  Czy warto przeczytać tę książkę ponownie? - 7/10
 • 7/10
  Ogólna ocena książki - 7/10
7.5/10

Fragment recenzji

Bernatowicz w swojej książce zwraca uwagę na subtelności, które może dostrzec jedynie uważny obserwator codzienności. Autor zanurzył się w hiszpańskiej kulturze i mam wrażenie, nie tylko dogłębnie poznał, ale także zrozumiał styl życia współczesnych Hiszpanów. Dzięki temu otrzymujemy fascynujący, pozbawiony łatwych stereotypów obraz narodu, z którym na co dzień niewiele nas łączy.

Sending
User Review
3/10 (1 vote)