Holly Gibney możecie znać z książki Pan Mercedes albo późniejszego Outsidera. To świetna, nieco ekscentryczna pani detektyw. Tym razem musi zmierzyć się z parą genialnych, a przy tym okrutnych przeciwników, którzy swoje tajemnice potrafią ukrywać jak nikt inny. Sam autor, niezastąpiony Stephen King, wyznał, że Holly to jego ulubiona bohaterka. Bez dwóch zdań – to widać! Jeśli nie znacie tych książek to nic nie szkodzi i nie przeszkadza.

Holly – parę słów wstępu

Akcja książki dzieje się kilka lat temu, w dobie epidemii koronawirusa. Penny Dahl zgłasza się do agencji Uczciwi znalazcy z prośbą o odnalezienie córki, Bonnie. Gibney nie chce podejmować się tego zlecenia. Po pierwsze – jej partner jest poważnie chory – covid. Po drugie – niedawno straciła matkę. Ale Holly nie potrafi kobiecie odmówić, w związku z tym rozpoczyna śledztwo. Z biegiem czasu i rozdziałów okazuje się, że zniknięcie Bonnie nie było jedynym na przestrzeni kilku lat. Nasza bohaterka odkrywa przerażającą prawdę…

Holly – recenzja książki

W przeciwieństwie do Roku wilkołaka nie znajdziemy tu nadprzyrodzonych zjawisk i postaci. Ot, na pozór normalni, pełnokrwiści ludzie z problemami nam bliskimi. Może to dzięki temu Holly tak sobie zaskarbiła sympatię czytelników. Bohaterowie na pozór drugoplanowi też wyraźnie zaznaczają swoją obecność w historii, dzielnie pomagając naszej detektyw.

Jak już wspomniałam wcześniej, akcja książki dzieje się zaledwie trzy lata temu, stąd też nie brak tu ważnych, ówcześnie jak i obecnie, tematów pandemii, rasizmu i homofobii. Momentami trochę mnie to rozpraszało Nie sposób nie zauważyć tu poglądów samego pisarza, co zresztą ujawnia posłowie 😉 No i ta piękna okładka. Wspaniały dom, z pięknymi oknami, przystrzyżony trawnik. Sielanka, po prostu bajka! Chociaż im dłużej się jej przyglądacie… 😉

Mimo z pozoru leniwie toczącej się akcji, to książka mnie wciągnęła absolutnie. Poza głównym wątkiem równie ważne były poboczne historie, a także cofanie się w czasie, co pozwala czytelnikom poznać bliżej Holly Gibney. Kawał dobrego, krwistego kryminału. Jeśli macie ochotę na taki gatunek – nie powinniście się rozczarować!

Książkę Holly znajdziecie na TaniaKsiazka.pl o tutaj.

Moja ocena
  • 9/10
    Jak mocno książka mnie wciągnęła? - 9/10
  • 8/10
    Czy książka trzyma w napięciu? - 8/10
  • 9/10
    Czy bohaterowie wzbudzili sympatię? - 9/10
8.7/10

Fragment recenzji

Nie znajdziemy tu nadprzyrodzonych zjawisk i postaci. Ot, na pozór normalni, pełnokrwiści ludzie z problemami nam bliskimi. Może to dzięki temu Holly tak sobie zaskarbiła sympatię czytelników. Mimo z pozoru leniwie toczącej się akcji, to książka mnie wciągnęła absolutnie. Poza głównym wątkiem równie ważne były poboczne historie.