Ciekawostki o książkach

Instytut Reportażu założył nowe wydawnictwo – „Dowody na Istnienie”

Instytut Reportażu założył nowe wydawnictwo

Instytut Reportażu założył nowe wydawnictwo

Dowody na Istnienie to najnowsza inicjatywa fundacji Instytut Reportażu prowadzonej przez Wojciecha Tochmana i Mariusza Szczygła. Oficyna wydawać będzie zarówno nowe książki uznanych polskich reportażystów oraz debiutantów, jak i wznawiać stare tytuły. Oddzielne miejsce zajmować będzie czeska literatura piękna.

Na razie wydawnictwo ma w planach wypuszczenie czterech głównych serii: w ramach Faktycznego Domu Kultury ukazywać się będą wznowienia najważniejszych polskich i zagranicznych reportaży, Seria Reporterska to premiery, natomiast albumowa seria oko/ucho ma za zadanie zapoznać odbiorców z dwoma różnymi formami opowieści: słowem i fotografią. Ostatnia seria prowadzona przez Mariusza Szczygła to Stehlik. Obejmuje ona najciekawszą współczesną czeską beletrystykę.

Instytut Reportażu powstał w 2009 roku i skupia najwybitniejszych polskich autorów non-fiction. W ramach fundacji powstała Polska Szkoła Reportażu, księgarnio-kawiarnia Wrzenie Świata oraz Faktyczny Dom Kultury. Teraz zakres działalności poszerza się o wydawnictwo, które swoją nazwę zawdzięcza jednej z książek Hanny Krall o tym samym tytule. Redaktorem naczelnym Dowodów na Istnienie została Julianna Jonek. Do końca tego roku mają ukazać się cztery książki.