Kierunek: noc - jest już drugi sezon adaptacji Starości alsolotla

Kierunek: noc to belgijska produkcja Netfixa inspirowana Starością aksolotla Jacka Dukaja. 8 września na platformie streamingowej pojawił się najnowszy, już drugi sezon. Czy kilkorgu ocalałym z globalnej zagłady uda się przeżyć?

Kierunek: noc drugi sezon - fragment plakatu promującego serial

Kierunek: noc — drugi sezon serialu science fiction

Kiedy dzień niesie śmierć….

Pewnego dnia, zupełnie bez ostrzeżenia, pierwsze promienie słońca, zamiast nieść życie, zaczęły spalać wszystko, co stanęło na ich drodze. Zaledwie doba wystarczyła, żeby Ziemia została doszczętnie wysterylizowana, niemal pozbawiona życia.

Bohaterowie serialu to przypadkowi pasażerowie porwanego przez (zdawałoby się) szaleńca, samolotu. Dość szybko zdają sobie sprawę, że niebezpieczeństwo to fakt, więc zaczynają podróż z Brukseli i obierają kierunek: noc. Tak zaczyna się wyścig z czasem. Wszystko, żeby znaleźć azyl, w którym przetrwanie być może będzie możliwe.

W drugim sezonie serialu przekonujemy się, że znalezienie schronienia to zaledwie początek. Prawdziwa walka o przetrwanie dopiero się rozpoczyna.

Serial inspirowany Starością aksolotla Jacka Dukaja

Jacek Dukaj przenosi czytelników do postapokaliptycznego świata, wieki po słonecznej katastrofie. Ziemia jest miejscem zamieszkanym przez roboty z ludzką świadomością. Ta została cyfrowo zapisana, żeby ludzkość miała szansę przetrwać, nawet jako cyfrowe dane.

Jednak skoro ludzkość przetrwała zagładę, to przetrwało też to, co w niej najgorsze. Zatem nowy świat, to wciąż świat nowych wojen, ideologii i wyznań. Okazuje się, że nie tylko świat wymaga zbudowania na nowo, ale też od podstaw trzeba stworzyć człowieczeństwo. Bo czym ono właściwie jest? Czy może istnieć bez człowieka biologicznego?

Początkowo Starość aksolotla była gatunkowym eksperymentem Jacka Dukaja. Pojawiła się online jako augmented book — książka rozszerzona, z którą czytelnik może wejść w bezpośrednią interakcję. Autor zamieścił w niej nie tylko narrację, ale też multimedia, hiperteksty oraz ilustracje przystosowane do tego, żeby je wydrukować w technologii 3D.

Starość aksolotla, Jacek Dukaj

Dla tych, którzy jednak wolą tradycyjny tryb obcowania z książką, pojawiło się jej papierowe wydanie. Jeżeli chcecie poznać historię, która stała się inspiracją do powstania serialu Kierunek: noc, to Starość aksolotla Jacka Dukaja możecie znaleźć w tym miejscu.

Sprawdź też: