Książka o miłości – osobista rozmowa Halber i Drendy
Miłość fascynuje ludzi od zawsze. Jest to bowiem najpiękniejsze uczucie, jakie może wypełnić człowieka, a zarazem najdoskonalszy prezent, jaki można otrzymać od drugiej osoby. Różne rodzaje miłości są tematem badań naukowców z dziedziny biochemii i psychologii, a także stanowią istotę wielu rozważań filozoficznych. I mimo ogromnej ilości wniosków – nadal nie wiemy o niej wszystkiego. Uczucie to jest również niewyczerpanym źródłem inspiracji wielu artystów tworzących na przestrzeni wieków. Piosenki o niej towarzyszą nam na co dzień, a oglądane lub czytane romanse wprawiają w przyjemny stan odurzenia. Ostatnio w księgarniach pojawiła się Książka o miłości Małgorzaty Halber i Olgi Drendy. Czy dzięki niej dowiemy się czegoś więcej?
Dla kogo ta Książka o miłości?
Gdybym mówił językami ludzi i aniołów,
a miłości bym nie miał,
stałbym się jak miedź brzęcząca
albo cymbał brzmiący.Gdybym też miał dar prorokowania
i znał wszystkie tajemnice,
i posiadał wszelką wiedzę,
i wszelką [możliwą] wiarę, tak iżbym góry przenosił,
a miłości bym nie miał,
byłbym niczym.(1 Kor, 13, 1-2)
Trudno o bardziej znany utwór niż Hymn o Miłości z 1. Listu do Koryntian, zawartego w Piśmie Świętym. Utwór autorstwa Pawła apostoła jest pieśnią pochwalną, a jednocześnie swoistą definicją miłości. Według niej wszystkie przymioty i uczynki ludzi nic nie znaczą bez tej emocji. Uczucie to bowiem jest największym darem, który może być udziałem każdego człowieka, jeśli się on o niego postara. Lecz jak się starać? Jak kochać i być kochanym?
Odpowiedzi na to pytanie możemy szukać w nowej propozycji od Wydawnictwa Znak. Książka o miłości Małgorzaty Halber i Olgi Drendy dotyczy tej emocji, której istotę uchwycić najtrudniej. Co ważne – ten niesamowity esej w dialogu skierowany jest do wszystkich. Jak to możliwe? Ponieważ zadedykowany jest osobom, które chcą być kochane. Jak zatem w tym kontekście nie pomyśleć o wszystkich mieszkańcach kuli ziemskiej?
Skąd pomysł na Książkę o miłości?
Któegos razu Olga Drenda, autorka Wyrobów, i Małgorzata Halber, autorka Najgorszego człowieka na świecie, całkiem przypadkiem zaczęły poważną rozmowę o miłości. Zaangażowały się w nią na tyle, że postanowiły zebrać swoje osobiste refleksje i doświadczenia i zamknąc w formie książki. Olga reprezentuje analityczne podejście człowieka sławiącego Rozum. Małgorzata natomiast stoi po stronie Emocji, które według niej mają z nim niewiele wspólnego. Mamy tu zatem dwa odmienne spojrzenia, z którymi możemy się utożsamić. Dzięki ich Książce o miłości, być może uda się nam odnaleźć własne doświadczenia. I dzięki niej uniknąć błędów, które popełniamy, usilnie dążąc, do bycia kochanym. Zapis tej rozmowy jest niezwykle ciekawy, bowiem pojawiają się w niej niezwykli, różnorodni pomocnicy, jak Marcel Proust, Pieseł, filozofia, literatura i życie.
To idealna książka na czas pomieszania świata. Czytanie „Książki o miłości” jest jak udział w mądrej, osobistej rozmowie z najlepszą przyjaciółką. Kiedy nie można się z nikim spotkać -–najlepsze, co można dla siebie zrobić, to to przeczytać!
~Dorota Kotas, pisarka
Wiadomo, że miłości nie można kupić. Kupić można natomiast Książkę o miłości, o tutaj.
Powiązane artykuły: