Książka Roku 2021 Polskiej Sekcji IBBY

Czy wiecie, że nagrodę Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY przyznaje się już od ponad 30 lat? To jedno z najważniejszych wyróżnień literackich, jakie mogą dostać książki dla dzieci. Podobnie jak rok temu wyniki konkursu zostały ogłoszone online.

Książka Roku 2021 Polskiej Sekcji IBBY

Książka Roku 2021 Polskiej Sekcji IBBY

Nagroda Książka Roku ma dwa najważniejsze segmenty: nagroda literacka oraz nagroda graficzna. W konkursie przyznaje się też nagrodę za upowszechnienie czytelnictwa oraz nagrodę specjalną Dziecko jest najważniejsze. Zatem poznajcie tegorocznych laureatów w poszczególnych kategoriach kursowych.

Książka Roku 2021: nagrody literackie dla autorów

Nagrodę dla pisarza Polska Sekcja IBBY przyznaje co roku dwóm autorom: za książkę dla dzieci, a także za książkę dla młodzieży.

Dom numer pięć, Justyna Bednarek

Dom numer pięć, Justyna Bednarek — nagroda za najlepszą książkę dla dzieci

Justyna Bednarek w tej książce dla dzieci podejmuje temat odrzucenia i prześladowania w grupie rówieśniczej. Jej bohater, dwunastoletni Piotrek, będzie musiał odnaleźć drogę do samoakceptacji i też do przyjaźni.

Kiedy twój największy szkolny wróg i zarazem dręczyciel mówi do ciebie: „Przyjacielu. Wiedziałem, że przyjdziesz”, a potem, już jako dorosły, pracuje nad wynalazkiem, który ułatwi ci życie, to znaczy, że wciąż jeszcze istnieje szansa, żeby ten świat stał się lepszy, niż jest

~ z noty jurorskiej Ewy Grudy

 

Zostań sama w domu, Barbara Stenka

Zostań sama w domu, Barbara Stenka — za najlepszą książkę dla młodzieży

Zostań sama w domu to ciepła opowieść o wychodzeniu z traumy. Główna bohaterka to pogodna i dobra dziewczynka, a im więcej dowiadujemy się o jej wcześniejszym życiu, tym bardziej czytelnika ściska serce. Dianą opiekuje się kochająca babcia, która daje dziewczynce poczucie bezpieczeństwa.

Książka zachwyca wirtuozerią literacką. Pisarka z wyczuwalną lekkością operuje słowem, budując z tego tworzywa przekonujące obrazy stanów psychicznych obu bohaterek. W niezwykle kunsztowny sposób kreuje też sytuacje zarówno narastającego napięcia, jak i mozolnego powrotu Diany do równowagi psychicznej.

~ z noty jurorskiej Ewy Grudy

Sprawdź też:

Książka Roku 2021 Polskiej Sekcji IBBY — wyróżnienia literackie

Obok książek nagrodzonych, jury ogłosiło też listę wyróżnionych autorów. Znaleźli się na niej:

Nagroda literacka — nominacje

Obok nagrodzonych i wyróżnionych książek w finale tegorocznej nagrody Polskiej Sekcji IBBY znaleźli się:

Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY 2021 – nagrody graficzne

Wyróżnienia graficzne jury nagrody Książka Roku przyznaje ilustratorom, autorom najciekawszej pod kątem artystycznym oprawy graficznej książek dla dzieci i młodzieży.

Wiersze bp. Piotra Mańkowskiego - Andzia

Nagroda w kategorii książka obrazkowa — Przemysław Truściński
(za ilustracje do wierszy bp. Piotra Mańkowskiego z książki Andzia)

Przemysław Truściński swoimi surrealistycznymi ilustracjami obrazuje wiersze, które powstały ponad wiek temu. Dzięki niemu Andzia z niegrzecznej dziewczynki przeobraża się we współczesną buntowniczkę, która jest odważna i nie boi się wyrażać swojego zdania.

Surrealizm płynie wartkim nurtem z połączenia mistrzowskiego realizmu i precyzji czarno-białego rysunku z perwersyjną rozkoszą rejestrowania wszystkich makabrycznych zdarzeń. Smakowity hołd dla ilustracyjnej twórczości Gustava Doré i Grandville’a. Truściński bawi się też skalą, poezją konkretną, cytatami z dawnej sztuki, quasi-fotograficzną rejestracją akcji i bohaterów zderzoną z dziełami nieposkromionej wyobraźni.

~  z noty jurorskiej Anity Wincencjusz-Patyny

Bah, bah. Iran dla dociekliwych

Kategoria ilustracje i koncepcja graficzna – Katarzyna Adamek-Chase
(za ilustracje do książki Bah, bah. Iran dla dociekliwych)

Dzięki ilustracjom Katarzyny Adamek-Chase młody czytelnik dostaje ciekawy i bardzo klimatyczny przewodnik po Iranie.

Odwaga tych ilustracji dorównuje odwadze wydawczyń, które przełamały zużyty schemat publikacji kulturo- i krajoznawczych. Wybór utalentowanej MALARKI do tego projektu utwierdza nas w przekonaniu, że w sztuce ilustratorskiej, zdominowanej obecnie przez tablet, jest nadal miejsce dla nieskrępowanego gestu ołówka, kredki i pędzla, dla faktury, szorstkości/gładzi papieru.

~ z noty jurorskiej Joanny Olech

Nagroda Polskiej Sekcji IBBY 2021 — wyróżnienia graficzne

Obok nagrodzonych ilustratorów nie zabrakło też wyróżnień:

  • Magdalena Gaładyk  za ilustracje i opracowanie graficzne swojej książki Salve Femina,
  • Marta Ignerska za ilustracje i projekt graficzny do swojej książki Świat Lema,
  • Max Skorwider za rysunki do O, Choroba Bogusia Janiszwskiego,
  • Kasia Walentynowicz za ilustracje do Wczoraj i Jutro Anny Paszkiewicz.

Nagroda graficzna — nominacje

Nagroda specjalna Dziecko jest najważniejsze – Katarzyna Rych za Wyspa mojej siostry

Nagrodę specjalną Dziecko jest najważniejsze Polska Sekcja IBBY przyznała po raz drugi. W tym roku na wyróżnienie zasłużyła Katarzyna Rych. Jury doceniło jej książkę Wyspa mojej siostry. To otwierająca na inność opowieść o dziewczynie z zespołem Downa, której przygląda się jej młodsza siostra.

Lucyna Brzezińska-Eluszkiewicz z nagrodą za upowszechnienie nie czytelnictwa

Polska Sekcja Inny co roku przyznaje też nagrodę za upowszechnienie czytelnictwa. W tym roku zdobyła ją Lucyna Brzezińska-Eluszkiewicz – polonistka i animatorka kultury, która zorganizowała  cykl imprez i warsztatów, np. TuCzyTam, CzyTam Świat.

W tej kategorii konkursowej nominowane były też: Anna Jurek: edukatorka i filozofka oraz nauczycielka Małgorzata Swędrowska.

Sprawdź też: