Plebiscyt The GoodReads Choice Awards 2020

Znamy już wyniki zwycięzców The GoodReads Choice Awards 2020! Jesteście ciekawi, jakie książki zdobyły tytuł najlepszych w swoich kategoriach?

Plebiscyt The GoodReads Choice Awards 2020

Plebiscyt The GoodReads Choice Awards 2020

Już od 12 lat użytkownicy największego amerykańskiego portalu dla moli książkowych, GoodReads, wybierają najlepsze książki wydane w danym roku. W tym roku wybrano je w 20 kategoriach, niektóre z nich doczekały się już polskich wydań, a jedna została nawet wydana pod naszym patronatem. 🙂

Literatura piękna: The Midnight Library Matt Haig

Haig w swojej nowej książce pisze o bibliotece, która znajduje się gdzieś na poza końcem wszechświata. Można w niej znaleźć niezliczoną ilość książek, a każda z nich opisuje inną rzeczywistość. Zatem jedna jest o takim życiu, jakie znasz, a inna o takim, jakie mógłbyś mieć, gdybyś w pewnym momencie zdecydował inaczej. Po bibliotece podróżuje Nora Seed, która próbuje wybrać najodpowiedniejsza dla siebie ścieżkę.

Thriller: The Guest List Lucy Foley

Ślub Julesa (wpływowego wydawcy) i Willa (wschodzącej gwiazdy telewizji) miał być imprezą roku, tylko czy komuś uda się przeżyć? Goście już zbierają się na wyspie, a każdy szczegół wydarzenia został zaplanowany skrupulatnie i ze smakiem. Tuż po pokrojeniu pięknego, wielopoziomowego tortu, wraz z kolejnymi wypitymi kieliszkami szampana, ludzie, zamiast podziwiać piękne wydarzenie, zaczynają rozpamiętywać dawne urazy, a nad ich głowami zbiera się burza.

Moja znikająca połowa, Brit Bennett w TaniaKsiazka.pl

Powieść historyczna: Moja znikająca połowa Brit Bennett

To piękna powieść o bliźniaczkach, które poróżniły się, gdy były nastolatkami. Stella spaliła za sobą wszystkie mosty i całkiem zerwała kontakty z rodziną. Z kolei Desiree mimo upływu lat dotkliwie odczuwa brak siostry. Dorasta nowe pokolenie, a losy dzieci sióstr mogą ponownie skrzyżować drogi bliźniaczek.

Chcecie poznać tę historię? Książka jest tutaj.

Księżycowe miasto Sarah J. Maas w TaniaKsiazka.pl

Fantasy: Księżycowe miasto Sarah J. Maas

Dom Ziemi i Krwi to pierwsza część pierwszego tomu nowej serii od bestsellerowej autorki (w księgarniach znajdziecie także drugą). Maas ponownie zaprasza czytelników do świata pełnego magii, pasji i niebezpieczeństw. Główną bohaterką tej historii jest Bryce, pół człowiek, pół Fae. Miastem wstrząsa seria brutalnych morderstw i dziewczyna znajdzie się w samym centrum afery.

Książki z serii Dom Ziemi i Krwi możecie znaleźć tutaj.

From Blood and Ash, Jennifer L. Armentrout

Romans: From Blood and Ash Jennifer L. Armentrout 

To początek nowej serii fantasy od popularnej autorki. Główna bohaterka, Poppy, mierzy się z obowiązkiem, przeznaczeniem i pożądaniem. Jest rozdarta między tym, do czego była predestynowana od urodzenia, a tym, czego sama pragnie. Tymczasem Upadłe Królestwo znów rośnie w siłę i  szykuje się do walki.

Ta książka Jennifer L. Armentrout jeszcze nie trafiła na półki księgarń w naszym kraju, ale w tym miejscu znajdziecie inne propozycje od tej autorki.

To Sleep in a Sea of Stars, Christopher Paolini

Science fiction: To Sleep in a Sea of Stars Christopher Paolini

Kira podczas rutynowej misji badawczej na jednej z nieskolonizowanych planet znajduje tajemniczy artefakt z pewnością należący do obcej cywilizacji. Początkowy zachwyt i podniecenie zmienia się w przerażenie, kiedy wokół niej zaczyna krążyć tajemniczy pył. Tymczasem kosmiczny konflikt zagraża Ziemi i jej koloniom. Ludzkość stoi na krawędzi przetrwania.

To nowa książka autora bestsellerowego Eragona. Na razie nie pojawiła się jeszcze w Polsce, ale tutaj możecie znaleźć inne książki pisarza.

Mexican Gothic

Horror: Mexican Gothic Silvia Moreno-Garcia

Noemi, zaalarmowana niepokojącym i pełnym strachu listem od kuzynki, która niedawno wyszła za mąż, jedzie do High Place, domu na meksykańskiej wsi. Noemi o tym miejscu nie wie prawie nic…

Humor: Strange Planet Nathan W. Pyle

Autor stworzył bardzo popularne konto na Instagranie – Strange Planet. W 2020 roku jego rysunki o zabawnych niebieskich kosmitach, bardzo przypominających zachowaniem ludzi, zostały wydane w formie książki.

Reportaż: Stamped: Racism, Antiracism, and You Jason Reynolds, Ibram X. Kendi

Autorzy w książce śledzą historię rasizmu. Przybliżają dyskursy polityczne, literackie i filozoficzne, które były używane do usprawiedliwienia niewolnictwa, ludobójstwa. Pokazują, w jaki sposób segregacja razowa w Stanach była obierana w ramy ideologii, a wszystko po to, żeby zdobyć i utrzymać władzę.

Ziemia obiecana, Barack Obama w TaniaKsiazka.pl

Wspomnienia i autobiografie: Ziemia obiecana Barack Obama

Wspomnienia Baracka Obamy z czasów jego prezydentury to z jednej strony historia młodego chłopaka, który poszukuje swojej tożsamości, z drugiej –obraz dojrzałego przywódcy. Autobiografia ma charakter osobisty i jest przepełniona autorefleksją.

Polskie wydanie Ziemi obiecanej w księgarniach pojawi się wiosną. Jednak już teraz można ją zamówić w przedsprzedaży, tutaj.

Caste: The Origins of Our Discontents, Isabel Wilkerson

Biografie i historia: Caste: The Origins of Our Discontents Isabel Wilkerson

Isabel Wilkerson, laureatka Nagrody Pulitzera, w tej książce analizuje system ludzkich podziałów, który ukształtował Amerykę. Przyglądając się ludzkim historiom, udowadnia, że pod powierzchnią społeczeństwa, pod podziałem rasowym i klasowym, istniał i istnieje ukryty system kastowy.

A Life on Our Planet

Książki popularnonaukowe: A Life on Our Planet: My Witness Statement and a Vision for the Future David Attenborough, Jonnie Hughes

Ta książka to wspomnienia, świadectwo i wezwanie ludzkości do opamiętania się. Sir Attenborough, dziennikarz i przyrodnik pokazuje, jak zmieniała się nasza planeta nie tylko na przestrzeni miliardów lat, ale też jak bardzo zmieniła się ostatnio, na przestrzeni jego życia. To wizja dwóch przyszłości: tej, do której zmierzamy i tej, jaką możemy mieć, jeżeli się opamiętamy. Jednak działać trzeba zacząć już teraz.

A Life on Our Planet nie doczekała się jeszcze polskiego wydania, ale inne książki przyrodnika możecie znaleźć tutaj: David Attenborough – książki.

 

Modern Comfort Food: A Barefoot Contessa Cookbook, Ina Garten

Książki kucharskie: Modern Comfort Food: A Barefoot Contessa Cookbook Ina Garten

Ina Garden za pośrednictwem kart książki, przez żołądek trafiła do serc czytelników przepisami idealnymi na styl życia zmieniony przez sytuację epidemiczną i kwarantannę. To potrawy łatwe do przygotowania, a wiele z nich jest odwołaniem do smaków dzieciństwa. Mają nie tylko sycić, ale też poprawić humor.

Heartstopper: Volume Three

Powieści graficzne, komiksy: Heartstopper: Volume Three Alice Oseman

To już trzecia część komiksu, którego autorka wnikliwie opisuje problemy społeczności LGBTQ+. Alice Oseman kontynuuje opowieść o miłości Charliego i Nicka, o dojrzewaniu do odwagi, przyjaźni oraz lojalności.

Komiks nie został wydany w Polsce, ale możecie znaleźć inne książki Alice Oseman.

Dearly: New Poems, Margaret Atwood

Poezja: Dearly: New Poems Margaret Atwood

Dearly jest pierwszym tomikiem poetyckim autorki opublikowanym od ponad dziesięciu lat. Pisarka w swoich wierszach krąży wokół tematów osobistych i politycznych. Nie brakuje w nich także humoru.

Jeżeli jeszcze nie znacie twórczości pisarki, to sięgnijcie po polskie wydania prozy Atwood.

Such a Fun Age, Kiley Reid

Powieść debiutancka: Such a Fun Age Kiley Reid

Książka pełna czarnego humoru podejmuje temat rasizmu w Stanach. Jest pełna dobrych intencji, wynikających jednak często z egoizmu, które przynoszą skutek odwrotny do zamierzonego.

Clap When You Land, Elizabeth Acevedo

Powieść Young Adult: Clap When You Land Elizabeth Acevedo

Nowa powieść Acevedo jest piękną historią o miłości, rodzinie i stracie. Camino i Yahira nie miały pojęcia o tym, że są siostrami. Dowiedziały się o tym dopiero po śmierci ich ojca w katastrofie lotniczej. Wyjście na jaw jednej tajemnicy, pociągają za sobą inne informacje dotyczące tego, w jaki sposób dwie rodziny są połączone.

W tym roku w Polsce była wydana inna powieść autorki: Na ostrym ogniu.

Fantasy Young Adult: Królowa niczego Holly Black

Królowa niczego to już trzecia część młodzieżowej serii fantasy, której główną bohaterką jest Jude. Tym razem dziewczyna musi poradzić sobie z wygnaniem z Elysium. Tymczasem w świecie ludzi ktoś zagraża elfom, polując na nie.

Jeżeli nie znacie jeszcze tej serii, to książki znajdziecie tutaj: The Folk of the Air.

Wieża Nerona - sprawdź w TaniaKsiazka.pl

Książki dla dzieci i młodzieży: Apollo i boskie próby: Wieża Nerona Rick Riordan – NASZ PATRONAT 🧡

To już piąta odsłona przygód Apollina uwięzionego w pryszczatym ciele nastolatka, Lestera. Tytułowy bohater jest coraz bliżej powrotu na Olimp, jednak przed nim ostatnia i najważniejszą batalia. Musi pokonać Nerona oraz oswobodzić Wyrocznię Delficką spod władzy zła, jakie się w niej zalęgło.

Jeżeli szukacie ciekawej serii przygodowej dla młodzieży, to zachęcam do zajrzenia: seria Apollo i boskie próby.

Antiracist Baby, Ibram X. Kendi

Picturebooki: Antiracist Baby Ibram X. Kendi 

Jeżeli chcemy stworzyć lepszą i bardziej sprawiedliwą przyszłość, to warto zacząć od dzieci. Ibram X. Kendi tą książką dociera nie tylko do młodszych czytelników, ale też ich rodziców.

To już wszystkie książki z The GoodReads Choice Awards 2020. W takim razie z zaczynamy wypatrywać ich polskich wydań 🙂 Po którą z nich sięgnęlibyście najchętniej?