Zabytki to Twoje dziedzictwo

Zabytki to Twoje dziedzictwo. Nie pozwól niszczyć. Reaguj! Tak brzmi apel, a jednocześnie kampania Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Dlaczego o tym wspominam? Ponieważ w udział w tej słusznej inicjatywie wzięli znamienici, polscy twórcy literatury kryminalnej. Zgadza się! Ryszard Ćwirlej, Marcin Wroński, Hanna Greń i Bartosz Szczygielski – to oni wystąpili w reklamowym spocie, który zwraca szczególną uwagę na problemy przestępstw i wykroczeń, związanych z zabytkami. To jednak nie wszystko, ponieważ autorzy na potrzebę całego przedsięwzięcia stworzyli również opowiadania kryminalne!

Zabytki to Twoje dziedzictwo

Kadr ze spotu NID, źródło: youtube.com

Zabytki to Twoje dziedzictwo – kilka słów o pomyśle

Jak z pewnością się domyślacie, opowiadania stworzone przez pisarzy fabułą nawiązują do tematyki kampanii. W związku z tym są to historie, w których dopuszczono się przestępstw i wykroczeń na zabytkach. Trzeba przyznać, że fani twórczości autorów mają niemałe powody do zadowolenia. Ponadto to świetna okazja, dla wszystkich, którym do tej pory nie było po drodze z historiami przez nich stworzonymi.

Niszczenie zabytków to nie tylko ich fizyczne uszkodzenie, jak malowanie sprayem. W skład nielegalnych działań wchodzą także m.in.: wywóz dzieł sztuki poza granice państwa, paserstwo, przerabianie lub podrabianie i nieumyślne zaniedbanie, prowadzące do niszczenia dzieła czy bezprawne przechowywanie wartościowych przedmiotów.

Bartosz Skaldawski, dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa, tak oto mówi o najnowszej akcji:

Niestety, pomysłowość sprawców jest ogromna, dlatego uznaliśmy, że to idealny temat dla autorów kryminałów. Zaprosiliśmy znanych pisarzy, aby w ramach naszej kampanii stworzyli opowiadania, które w atrakcyjnej formie pozwolą nam przybliżyć ten niezwykle ważny problem i uwrażliwić czytelników na to, co dzieje się z zabytkami w ich okolicy.

I trudno się tu nie zgodzić. W końcu wielbiciele książek sensacyjnych czy kryminalnych z pewnością mogliby wskazać przynajmniej kilka takich publikacji, w których fabuła dotyczy zaginięcia niezwykle cennych zwojów, obrazów czy innych zabytków.

Co ciekawe i ważne, wszystkie opowiadania stworzone przez pisarzy, biorących udział w przedsięwzięciu, są dostępne za darmo. Znajdziecie je tutaj.

Co sądzicie o takiej inicjatywie?

Poniżej podrzucam wam spot Zabytki to Twoje dziedzictwo. Nie pozwól niszczyć. Reaguj! Tymczasem tutaj znajdziecie książki sensacyjne i kryminalne.