O tym, że świat ma wiele barw, a różnice między ludźmi nie są powodem do nienawiści czy pogardy, powinniśmy rozmawiać z dziećmi już od ich najmłodszych lat. Pomocą w podejmowaniu tych ważnych tematów będą książki dla dzieci o tolerancji. Opowieści, które z empatią i w przystępny przedstawiają kwestie inności rasowej czy seksualnej. Kolorowe ilustracje oraz przyjazny dla maluchów język będą świetnym kluczem do przyswajania takich wartości jak: tolerancja, zrozumienie i szacunek do drugiego człowieka.

Książki dla dzieci o tolerancji

Książki dla dzieci o tolerancji

Mój cień jest różowy - sprawdź w TaniaKsiazka.pl

Mój cień jest różowy – Stuart Scott

Rymowana opowiastka o małym chłopcu, którego cień ma wyjątkowy kolor – jest różowy! Chodzenie do szkoły, w której nasz bohater spotyka kolegów o niebieskich cieniach, wymaga zatem nie lada odwagi. Na szczęście chłopiec ma obok siebie tatę, który wspiera go w każdej sytuacji.

Ta niezwykła, wzruszająca książeczka została zainspirowana prawdziwą historią synka autora. Dzieciom dodaje odwagi w byciu sobą i odkrywaniu swojej tożsamości. A rodziców zachęca do otwartości oraz bycia obok swojej pociechy bez względu na wszystko.

Chcę tylko, by mój syn wiedział, że zawsze znajdzie się ktoś, kto go wspiera. Ktoś, kto kocha go trochę bardziej. Bycie sobą może wydawać się przerażające, ale kiedy znajdzie odwagę, by być tym, kim chce być, to chcę, by wiedział, że jesteśmy tuż za nim – pisze autor.

Wszystko o rodzinach - sprawdź w TaniaKsiazka.pl

Wszystko o rodzinach – Felicity Brooks

Każda rodzina jest inna – i to jest piękne! Ta bogato ilustrowana książeczka pokaże maluchom, jak wyglądają rodziny na całym świecie. Zaprosi do poznania rodzin różnych kształtów i rozmiarów. Będzie też okazją do przyjrzenia się codziennemu życiu ludzi na wszystkich kontynentach, ważnym świętom w ich kalendarzu, a także budynkom, które są dla nich domem. W przystępny sposób wyjaśni, co to jest drzewo genealogiczne, kto jest kim w rodzinie, jak mieszkają inni, jak wyglądają ich relacje. Autorka nie przemilcza także trudnych tematów: rozwodu rodziców, śmierci członka rodziny czy adopcji. Książka Wszystko o rodzinach będzie idealnym wstępem do porozmawiania z dzieckiem o różnych formach familijnego życia. A do tego udzieli najważniejszej lekcji: rodzina jest tam, gdzie jest miłość i wzajemne wsparcie.

Wszystkie kolory świata - sprawdź w TaniaKsiazka.pl

Wszystkie kolory świata – autorzy zebrani

Książka Wszystkie kolory świata to propozycja dla nieco starszych dzieci. Niezwykły, charytatywny projekt jest dziełem twórców, którzy postanowili wyrazić swoją solidarność z młodymi osobami doświadczającymi hejtu i przemocy z powodu swojej inności. W powstanie zbioru włączyło się aż 43 pisarzy/pisarek oraz ilustratorek/ilustratorów! Z tej współpracy wyłoniło się 20 wyjątkowych utworów propagujących idee empatii, tolerancji oraz otwartości.

Co więcej, całkowity dochód ze sprzedaży książki jest przeznaczony na wsparcie Ogólnopolskiego Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży, prowadzonego przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę, a także kampanii społecznej mającej na celu walkę z przemocą, wykluczeniem i promowanie szacunku dla odmienności.

Drzewo życzeń - sprawdź w TaniaKsiazka.pl

Drzewo życzeń – Katherine Applegate

Tytułowe drzewo życzeń to stary dąb, który czuwa nad okolicą i daje schronienie wielu zamieszkującym jego dziuple zwierzętom. Od ponad dwustu lat obserwuje, co dzieje się w sąsiedztwie, jednak zwyczajem roślin i zwierząt zachowuje wszystkie uwagi dla siebie. Aż do dnia, gdy do jednego z pobliskich domów wprowadza się pochodząca z zagranicy Samar wraz z rodziną. Dziewczynka nie może znaleźć żadnego przyjaciela w nowym miejscu. Inne dzieci dokuczają jej, a dorośli nie chcą, by muzułmańska rodzina zamieszkiwała ich dzielnicę. Pewnego razu ktoś postanawia wyryć na korze starego dębu straszne słowa… Czy wiekowe drzewo złamie odwieczną zasadę i przemówi ludziom do rozumu?

Drzewo życzeń to opowieść o niszczącej sile uprzedzeń i o pozorach, które łatwo mylą. Ta opowieść przekonuje, że każdy człowiek zasługuje na szacunek, bez względu na kolor skóry czy wyznawaną religię. Ta historia pokazuje, jak łatwo jest kogoś zranić i uczy najmłodszych empatii. Książka Drzewo życzeń będzie świetną okazją do porozmawiania o tolerancji wobec innych kultur.

Szacunek do drugiego człowieka, otwartość, empatia – to niezwykle ważne wartości, o których powinniśmy rozmawiać z dziećmi. W końcu to od nich zależy, czy czeka nas w przyszłości świat, w którym każdy czuje się akceptowany i bezpieczny. Warto zatem podjąć temat inności, nawet jeśli może się czasem wydawać trudny. Na szczęście dzięki wymienionym wyżej tytułom nauka tolerancji będzie równocześnie fantastyczną czytelniczą przygodą!

Autorka zestawienia: Magdalena Białek

Sprawdź też: