Piękna katastrofa, Ugly Love, Dziesięć płytkich oddechów, O krok za daleko to książki New Adults (lub New Adult), które podbiły polskie półki bestsellerów. Kim są autorki książek dla młodych dorosłych, których tytuły znalazły się na pierwszych miejscach list New York Times’a i podbiły także serca polskich czytelniczek?

Książki New Adults – co to jest?

Jeżeli nie do końca wiecie lub w ogóle nie spotkaliście się z terminem: książki New Adult (czasami określane jako książki New Adults), nie czujcie zakłopotania. Ten nurt jest niemal tak samo młody w Polsce jak i na świecie.

Bohaterowie książek New Adult to młodzi dorośli, ludzie którzy przestają być nastolatkami, a wchodzą w okres dorosłości. Zwykle są wieku od 18-25 lat, zaczynają studia lub dostają swoją pierwszą pracę. W ich życiu pojawiają się pierwsze prawdziwe związki. Język książek New Adult jest bardziej przeznaczony dla starszych odbiorców, często zawiera wulgaryzmy, opisy scen seksu czy przemocy. W obrębie literatury New Adult mogą być różne gatunki literackie od romansów po horrory. Jednak romanse zdecydowanie dominują.

New Adult zarówno w Polsce jak i na świecie rozwija się w naprawdę niesamowitym tempie. Sprawdźcie, które autorki zdominowały rynek literatury dla młodych dorosłych.

Jamie McGuire

9788379856374Jamie McGuire, to autorka, która zawojowała rynek literatury młodzieżowej swoją Piękną katastrofą. W serii ukazało się w sumie 7 książek, na polskim rynku mamy jeszcze Chodzącą katastrofę. Piękna katastrofa to historia Abby i Travisa lub inaczej dziewczyny z przeszłością i niegrzecznego chłopaka. On jest wszystkim, czego ona się obawia. Ona, wszystkim, czego on chce. Ich niezwykle seksowny i zmysłowy taniec może być dla nich drogą do odnalezienia nie tylko siebie ale także własnych, skrywanych pragnień.

Tammara Webber

Tak kruchoTak blisko Tammary Webber to książka, która znajduje się na szczycie wielu zestawień popularnych tytułów dla starszej młodzieży. Opowiada historię Jacqueline, która przybywa do college’u za swoim chłopakiem. Jednak początki jej studenckiego życie są zupełnie inne niż się spodziewała. Jej facet ją zdradza, a na horyzoncie pojawia się tajemniczy Lucas. W Polsce ukazały się trzy tytuły z serii: Tak krucho i Tak słodko. 26 lipca swoją premierę miała także inna książka autorki: Między wierszami.

Colleen Hoover

HopelessKażda nowa książka tej autorki jest wydarzeniem i niemal każda trafia na polski rynek. Jej postacie są niezwykle złożone, związki porywające i pełne namiętności, a historie wciągają do pierwszej strony. Niedawno na polskim rynku zadebiutowała powieść November 9, tymczasem fani czekają na ekranizacje Ugly Love, która jest porównywana do Pięćdziesięciu Twarzy Greya. Inne tytuły, tej autorki, które cieszą się w Polsce i na świecie ogromną popularnością to: Never Never, Hopeless, Maybe Someday i Pułapka uczuć.

Przeczytaj również: Te autorki rządzą literaturą New Adult! – część 2