Wyższa kartaWyższa karta to książka, której autorem jest Marco Malvaldi. I myli się ten, kto myśli, że jest to coś w rodzaju poradnika dla początkujących miłośników gier karcianych. Nic bardziej mylnego. To trzymająca w napięciu, aż do ostatniej, strony powieść kryminalna. Nie dajcie się więc zwieść niepozornemu tytułowi i sugestywnej okładce.

O czym jest Wyższa karta?

Głównymi bohaterami są Aldo, Ampelio, Gino i Pilade. To detektywi-amatorzy, w dodatku na emeryturze, którzy przesiadują w barze Lume, znajdującym się w toskańskim miasteczku. Właściwie czworo mężczyzn pracuje nad rozwiązaniem kolejnej zagadki. Towarzyszy temu cięty dowcip i dystans do analizowanych plotek. Udowadniają oni, że wiedza bardzo przydaje się w życiu niezależnie od położenia. Nawet, jeśli większość czasu spędza się w niewielkim barze. Tym razem mężczyźni rozpatrują sprawę sprzedaży willi, jak się okazuje, po zaniżonej cenie. Dochodzą tym samym do wniosku, że jej właściciel został zamordowany, choć oficjalną przyczyną jego śmierci była krótka i gwałtowna choroba. Nie prowadzą wnikliwego rozeznania. W rozwiązywaniu takich spraw potrzebują jedynie stolika pod drzewem i własnego towarzystwa. Uruchamiając intelekt oraz stawiając na dedukcję rozpoczynają własne śledztwo.

Autor książki, Malvaldi, proponuje czytelnikom nietuzinkową powieść kryminalną. Oprócz klasycznych intryg towarzyszących owemu gatunkowi literackiemu, mamy okazję obserwować życie codzienne w małym, włoskim miasteczku. A wszystko to okraszone nutą ostrej satyry. Idealne połączenie.

Dlatego też serdecznie polecamy książkę pt. Wyższa karta, której autorem jest Marco Malvaldi. To idealna propozycja nie tylko dla miłośników kryminałów. To również świetna pozycja dla wszystkich, którzy nie do końca są przekonani do ów gatunku. Styl pisarza serwuje czytelnikowi, oprócz klasycznych intryg, nieco życia obyczajowego. A to sprawia, że nadaje się także dla osób, które rzadko sięgają po powieści kryminalne.