Ciekawostki o książkachWydarzenia literackie

Książki roku 2016 lubimyczytać.pl – głosowanie trwa jeszcze tylko do 28 lutego!

Śpieszcie się i weźcie udział w głosowaniu na książki roku 2016 lubimyczytać.pl, zorgranizowanym przez największy serwis książkowy (recenzencki i informacyjny) w Polsce. Lubimyczytać.pl skupia wokół siebie setki tysięcy polskich czytelników. Serwis, podobnie jak jego anglojęzyczny odpowiednik Goodreads.com zorganizował coroczne głosowanie na najlepszą książę roku, w którym głosy oddają czytelnicy. Ogromną zaletą takich plebiscytów jest fakt, że o wyborze konkretnego tytułu nie decyduje mała grupa ludzi, a tysiące osób kupujących i czytających książki. Właśnie dlatego tytuły, które uzyskują w wyniku głosowania wyróżnienie, mogą być wspaniałą podpowiedzią dla innych czytelników, którzy właśnie szukają kolejnej, interesującej lektury.

Książki roku 2016 lubimyczytać.pl – jak głosować?

Do tej pory udział w głosowaniu wzięło już blisko 100 tysięcy osób. Żeby do nich dołączyć trzeba przede wszystkim: albo się zalogować w serwisie na swoje konto, albo tymczasowo założyć konto i po głosowaniu je usunąć. Jeśli zalogujemy się w serwisie tylko na czas głosowania, następnie usuniemy konto, nasz głos dalej będzie ważny. Po zalogowaniu możemy wybrać jedną z dwunastu kategorii, w których zgromadzone są tytuły.

Kategorie to nazwy gatunków literackich, czyli: 1. Literatura piękna, 2. Powieść historyczna, 3. Kryminał, sensacja, thriller, 4. Literatura obyczajowa, romans, 5. Literatura faktu, publicystyka, 6. Autobiografia, biografia, wspomnienia, 7. Literatura fantastyczna, 8. Science fiction, 9. Horror, 10. Literatura młodzieżowa, 11. Fantastyka młodzieżowa i 12. Literatura dziecięca. W każdej kategorii znajdziecie maksymalnie 20 tytułów, spośród których można oddać głos tylko na jedną książkę.

Książki roku 2016 lubimyczytać.pl – jak wybrano książki do zestawienia?

Wybór książek zawsze budzi pewne obawy. W końcu liczba tytułów, na które można oddać głos jest ograniczona. Może się zdarzyć tak, że nie znajdziemy na niej książki, na którą chcielibyśmy zagłosować. Tytuły do plebiscytu były wybierane przez zespół lubimyczytać.pl. Uwzględniono takie elementy jak: popularność książki w serwisie, w tym liczba wystawionych ocen i opinii. Brano także pod uwagę średnią ocenę książki, czyli na listę trafiały tytuły najlepiej oceniane w serwisie. Jednym z kolejnych kryteriów była aktywność użytkowników, czyli dyskusje związane z konkretnym tytułem. Ponadto, brano pod uwagę liczbę nagród przyznanych książce w Polsce i za granicą, wartość artystyczną i literacką konkretnego tytułu i subiektywną ocenę zespołu LC. Na decyzje o wyborze miała też wpływ pozycja książki w światowych zestawieniach.

Głosujcie na swoich ulubieńców.

Możemy oddać głos we wszystkich kategoriach klikając na wybraną kategorię i w prostokąt: Zobacz i zagłosuj. Jeżeli już oddaliśmy głos, będzie tutaj tylko: Zobacz. Po wybraniu konkretnego tytułu, wszystkie inne znikną, zostanie tylko nasz wybór. Ja wybrałam takie tytuły jak: Złota godzina – Sary Donati (literatura historyczna), Żniwa zła – Roberta Galbraitha (kryminał, sensacja, thriller), Real – Katy Evans (literatura obyczajowa, romans), Przekroczyć granice – Katie McGarry (literatura młodzieżowa), Pani Noc – Cassandry Clare (fantastyka młodzieżowa).

Przeglądając poszczególne kategorie znajdziecie gotowe listy książek, które podobały się wielu czytelnikom. To także cenna podpowiedź, po co warto sięgnąć. 🙂

Sprawdź, jaką książkę roku wybrali użytkownicy serwisu Goodreads:
Najlepsze książki 2016 roku wybrane przez 3,5 miliona czytelników!