Literatura obyczajowaRecenzje

Księga dwóch dróg – recenzja nowej książki Jodi Picoult

Od wielu lat jestem wielką fanką książek Jodi Picoult. Przeczytałam każdą jej powieść i mogę stwierdzić, że to jedna z moich ulubionych pisarek. Jej książki zostają w głowie na długo. Autorka porusza w swoich powieściach często bardzo trudne tematy, co powoduje, że jej książki zapadają w pamięć. Niektórych książek nie da się zapomnieć. Moje ulubione to Bez mojej zgody i Krucha jak lód. A dziś opowiem Wam o jej najnowszej książce – jej tytuł to Księga dwóch dróg.

Książkę znajdziesz na www.taniaksiazka.pl >>

Księga dwóch dróg

Ta książka to opowieść o miłości i o śmierci. O tym jak w obliczu śmierci przewartościowujemy wszystko, patrzymy inaczej na pewne wydarzenia i w końcu chcemy powiedzieć to co nie było wypowiedziane przez lata.

Dawn Edelstein to kobieta, która towarzyszy ludziom w ich ostatnich chwilach. Pomaga im umierać, a ich rodzinom przetrwać pożegnanie. Dawn jest doulą od umierania. Wszystko zaczęło się od tego, że Dawn towarzyszyła swojej matce w jej ostatniej chwili, kiedy okazało się, że kobieta umiera na raka.

Dawn zrezygnowała ze swojego dotychczasowego życia, pasji, pracy i miłości po to, aby zająć się umierającą matką. Po odejściu matki Dawn układa sobie życie, wychodzi za mąż i rodzi córkę. Zaczyna pracę jako doula i prowadzi po prostu zwyczajne życie. Do czasu aż jedna jej klientka ma do niej ostatnią prośbę przed śmiercią.

Książkę znajdziesz na www.taniaksiazka.pl >>Na tym polega zasadniczy problem ze śmiercią. Otóż nie potrafimy o niej rozmawiać. Używamy eufemizmów i pleciemy o niebiańskich bramach, co ma przyćmić fakt, że trzeba umrzeć, aby do nich zapukać. Robimy z tego wielką tajemnicę, gdy tymczasem chodzi o doświadczenie, które stanie się udziałem całej ludzkości i każdego z osobna.

Powieść pełna emocji

Na początku lektury nie bardzo mogłam się w nią wciągnąć. Za dużo było w niej dla mnie Egiptu, opisów badań prowadzonych przez bohaterów. Jednak jak to mówią – im dalej w las… Z każdą kolejną stroną chciałam wiedzieć co będzie dalej, jak potoczą się lody Dawn i jej bliskich. Czy prośba klientki zaważy też na życiu Dawn? Czy kobieta odważy się zawalczyć o swoje marzenia, które przed laty musiała porzucić w jednej chwili. Wyjechała z Egiptu z obietnicą, że wróci… Czy powrót po tylu latach wchodzi w grę? Warto sięgnąć po tę książkę i sprawdzić odpowiedzi na te pytania.

Książkę Księga dwóch dróg możecie kupić tutaj>>

Ocena Rudej
 • 7/10
  Jak mocno książka mnie wciągnęła? - 7/10
 • 10/10
  Jak oceniam styl pisania, język i warsztat autora? - 10/10
 • 6/10
  Czy warto przeczytać tę książkę ponownie? - 6/10
 • 7/10
  Czy bohaterowie wzbudzili sympatię? - 7/10
7.5/10