Labirynt pamięci - kup na TaniaKsiazka.pl

Labirynt pamięci. Wiwat naród brazylijski to jedna z najważniejszych powieści, jaka ukazała się w Brazylii. Co więcej, jest to pozycja, po którą powinien sięgnąć każdy czytelnik, chcący zrozumieć historię tego kraju. João Ubaldo Ribeiro, autor książki, opisał ponad 400 lat dziejów ojczyzny, posługując się przy tym losami fikcyjnej rodziny. W Polsce za tłumaczenie książki odpowiedzialny jest Wojciech Charchalis, który tak oto pisze w posłowiu:

Dla zrozumienia Brazylii jest to dzieło fundamentalne, a przy tym kawał soczystej, wspaniałej literatury, dzieło na poziomie „Stu lat samotności” Gabriela Garcíi Márqueza, „Podróży do źródeł czasu” Aleja Carpentiera, „Terra Nostra” Carlosa Fuentesa czy „Rozmowy w Katedrze” Maria Vargasa Llosy. Choć bliższa tej powieści byłaby raczej „Wojna końca świata”, opowiadająca o powstaniu w brazylijskim Canudos pod koniec XIX wieku, do którego Ubaldo Ribeiro też nawiązuje.

Labirynt pamięci - kup na TaniaKsiazka.pl

Labirynt pamięci – kilka słów o fabule

Jak już wspomniałam na początku, saga obejmuje ponad 400 lat rodzinnych losów Amleta Ferreiry i jego synów. Tłem ich przygód są istotne wydarzenia z burzliwej historii wieloetnicznego kraju, jakim jest Brazylia. Tym samym czytelnicy znajdą tu takie wątki jak niewolnictwo, kanibalizm, połowy wielorybów, candomblé czy walka o niepodległość. Ribeiro umiejętnie prowadzi narrację – tutaj prawda miesza się z fikcją, a realizm z magicznością. Wszystko po to, by ukazać obraz okrucieństwa z niezwykłym liryzmem.

Tym samym odbiorcy otrzymują epickie dzieło, które jest krytyką współczesnej dyktatury. Jednocześnie jednak następuje tu mitologizacja historii, prowadzona dla celów politycznych.

Labirynt pamięci - kup na TaniaKsiazka.pl

Choć João Ubaldo Ribeiro zmarł w 2014 roku, to jego książki nadal cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród czytelników na całym świecie. Warto tutaj wspomnieć, że autor dwukrotnie otrzymał najważniejszą brazylijską nagrodę literacką Prémio Jabuti. Dziś uważany jest za jednego z najważniejszych pisarzy brazylijskich.

W związku z tym gorąco zachęcam was do zapoznania się z prezentowaną dziś książką pt. Labirynt pamięci. Wiwat naród brazylijski. To jedna z tych niesamowitych i wciągających opowieści, która urzeknie każdego wielbiciela wielopokoleniowych sag rodzinnych.