Ciekawostki o książkach

Instytut Witkacego posiadaczem niedawno odkrytych listów Witkiewicza!

Stanisław_Ignacy_WitkiewiczO tym, że Polska posiada znakomitych i wybitnych pisarzy wiadomo nie od dziś. Podczas gdy z geniuszami dzisiejszych czasów można bez większej trudności przeprowadzić wywiad, to problem pojawia się, kiedy chcemy poznać biografię nieżyjących już pisarzy. W takim wypadku cenione są wspomnienia bliskich pisarza, jego prywatne notatki, biblioteczki a nawet listy, które wysyłał przyjaciołom czy rodzinie. Dlatego tym bardziej cieszą nas informacje, których ostatnio udzielił prof. Janusz Degler, literaturoznawca i polski historyk, Państwowej Agencji Prasowej.

Otóż, Instytut Witkacego nabył listy Stanisława I. Witkiewicza, które odnaleziono w Paryżu zaledwie kilka tygodni temu.  Rękopisy już niedługo trafią do Polski, gdzie zostaną umieszczone w zbiorach Instytutu.

Korespondencja pisarza to listy, które pisał z doktorem farmakologii Alexandrem Rouhierem z Paryża w latach 1928-1930. Główny temat, jaki poruszali dotyczył doświadczeń z peyotlem (odurzająca substancja halucynogenna, otrzymywana z niektórych odmian meksykańskich kaktusów). Wynika z nich, że Stanisław Witkiewicz osobiście testował na sobie działanie odurzającej substancji, jednak nie do końca był zadowolony z efektów jej działania. Listy przetłumaczyła i opracowała Mariola Odzimkowska. Następnie zostaną one wydane przez Państwowy Instytut Wydawniczy w ramach edycji Dzieł zebranych Witkacego.

Nie ma wątpliwości, że odkryte niedawno listy są cennym znaleziskiem, które mogą rzucić nowe światło na postać tak znakomitego pisarza, jakim był Witkiewicz. Drugi tom Listów Stanisława I. Witkiewicza ma ukazać się najprawdopodobniej pod koniec roku 2016. To z pewnością nie lada gratka dla wszystkich literaturoznawców oraz artystów zajmujących się malarstwem, jak również dla każdego, kto miał lub nadal ma kontakt z literaturą Witkacego.