Poniżej przedstawiamy pierwszą piątkę pozycji podobnych do książki Duma i uprzedzenie Jane Austen. Przeczytajcie!

Idealna chemia5. Idealna chemia, Simone Elkeles

Nic tak nie rozgrzewa do czerwoności fanek romansów jak niegrzeczni chłopcy, którzy zaczepiają grzeczne dziewczyny. Alex, to członek gangu i jeden z największych chuliganów w szkole. Brittany to marzenie każdego chłopaka, piękna, mądra – po prostu idealna. Projekt szkolny, do którego zostają przydzieleni zmusza ich do współpracy. Muszą pokonać uprzedzenia, zwalczyć wspólną niechęć, a wtedy na końcu może odkryją, że żadne z nich nie jest takie, jak się wydaje, że oboje skrywają tajemnice, których nie chcą nikomu ujawniać i że ze wzajemnej niechęci może narodzić się coś naprawdę niespodziewanego dla nich obojga. Gorący, pełen namiętności romans, który jeszcze raz oderwie Was od ziemi.

Dziennik Bridget Jones4. Dziennik Bridget Jones, Helen Fielding

Tak, tak wiem, co myślicie, przecież tę książkę znają już wszyscy i co ona właściwie ma wspólnego z Dumą i uprzedzeniem? Jakby tak chwilę się zastanowić, to ma bardzo wiele. Zresztą, nie bez powodu jest wymieniana wśród współczesnych interpretacji słynnej powieści Jane Austen. Jeżeli jeszcze nie znacie historii Bridget i Pana Darce’go, koniecznie powinniście to nadrobić. Brigdet, podobnie jak Elżbieta, ma wiele uprzedzeń w stosunku do Pana Darcego, ponadto, ich znajomość zaczyna się od wspólnej niechęci. W dodatku cała rzecz dzieje się w Anglii. Oczywiście warto dodać, że Dziennik Bridget Jones to nie tylko płomienny romans, ale także soczysta komedia skąpana w brytyjskim humorze.

Rebeka3. Rebeka, Daphne Maurier

Jedna z najsłynniejszych powieści napisanych w XX wieku, wielokrotnie ekranizowana, uznana za arcydzieło. Fabularnie nie jest podobna do Dumy i uprzedzenia, jednak można odnaleźć wiele podobieństw pomiędzy główną bohaterką i jej sytuacją społeczną, a Elżbieta Benett, dlatego bardzo często tę pozycję poleca się wielbicielkom dzieła Austen. Obie bohaterki pochodzą z klasy średniej i dla obu dobre małżeństwo byłoby awansem społecznym. Obie mają wysokie normy moralne i nie cenią sobie przepychu i zbytku. To co, imponuje Panu Darc’emu w Elżbiecie jak również to, co dostrzega jako niezwykle atrakcyjne Maxim w swojej przyszłej żonie, to brak ambicji do wspinania się po szczeblach drabiny społecznej. Rebeka jest powieścią zdecydowanie bardziej mroczną niż Duma i uprzedzenie. Zaleca się ją czytać podczas burzy, w ciepłym kocu i z kubkiem gorącej herbaty.

Północ i Południe2. Północ i Południe, Elizabeth Gaskell

Wybuchowy związek budowany na uprzedzeniach i wzajemnej niechęci, klimat wiktoriańskiej Anglii, zderzenie dwóch światów i ludzi, którzy nie mogliby być bardziej różni, to tylko niektóre elementy, które sprawiają, że Północ i Południe będzie doskonałą propozycją dla fanów Dumy i uprzedzenia. I nie mylcie tej pozycji z dziełem Johna Jakes’a, to zupełnie inna opowieść.

Margaret Hale przybywa do przemysłowego miasteczka Milton ze spokojnej i bogatej Północy. Wcześniej nigdy nie miała styczności z biedą i ubóstwem. Teraz obserwuje je na każdym kroku i to rani jej wrażliwe serce. Po drugiej stronie barykady stoi bogaty przedsiębiorca, przyjaciel jej rodziny, dla którego najważniejsze są dobra materialne i pomnażanie ogromnego już majątku. Czy zderzenie dwóch tak różnych postaw zmieni ich oboje? Czy w najmniej spodziewanym miejscu pojawi się szansa na prawdziwe uczucie? Musicie przekonać się sami 🙂

Jane Eyre Autobiografia1. Jane Eyre Autobiografia, Bronte Charlotte

Dziwne losy Jane Eyre to jedna z tych książek, do których chcemy powrócić po latach. Oryginalny tytuł powieści to w rzeczywistości: Jane Eyre Autobiografia, który dopiero niedawno ukazał się na polskim rynku w takiej formie. Jest to obowiązkowa pozycja dla wszystkich wielbicieli Dumy i uprzedzenia. Obie książki są umiejscowione w podobnym okresie historycznym, ponadto obie autorki żyły i tworzyły w tym samym czasie, chociaż podobno nie darzyły się sympatią. Obie książki to literackie arcydzieła, wciągające, frapujące, miejscami komiczne, ale jednocześnie opowiadające o trudnej, zakazanej i nieoczekiwanej miłości, która była społecznym mezaliansem. Jane w wielu aspektach przypomina Elżbietę. Obie kobiety pochodzą z niskiej klasy społecznej, obie są dumne, niezależne i oczytane. Mają ugruntowane spojrzenie na miłość i konwenanse, jednocześnie cechują je bardzo wysokie normy moralne. Cenią sobie inne wartości niż majątek i pozycja społeczna, w duszy pragnąc prawdziwej miłości. Idealna propozycja dla wielbicielek Jane Austen.

Poszukując książek podobnych do Dumy i uprzedzenia nie kierowałam się wyłącznie umiejscowieniem historycznym akcji fabularnej, ponieważ to, co mnie urzekło w dziele Austen, to nie tylko klimat XIX-wiecznej Anglii. Najbardziej interesująca dla mnie była miłosna relacja dwojga głównych bohaterów, która rodziła się niepostrzeżenie, wbrew rozsądkowi, była narażona na społeczne odrzucenie, a przede wszystkim była zaskoczeniem dla obojga zakochanych. W końcu jaką przyjemnością jest czytanie romansu z epoki wiktoriańskiej, jeżeli w fabule brakuje najistotniejszych wątków, emocjonującej relacji miłosnej, która wciąga czytelnika w wir opowiadanej historii? Dlatego nie kierujcie się uprzedzeniami i dajcie szansę także współczesnym romansom 🙂

Przeczytaj również Książki podobne do: „Duma i uprzedzenie” Jane Austen – Część 1