Mądra Książka Roku 2019 - znamy zwycięzców

W tym roku, wyjątkowo, zwycięzców konkursu Mądra Książka Roku poznaliśmy 22 maja podczas gali online, która miała miejsce w ramach Copernicus Festiwal. To znaczy, że statuetki Euklidesa wirtualnie powędrowały do rąk autorów najciekawszych książek popularnonaukowych, jakie w zeszłym roku zostały wydane w naszym kraju. Tym samym zakończyła się już 5. edycja konkursu organizowanego wspólnie przez Uniwersytet Jagielloński i Portal Mądre Książki.

Mądra Książka Roku 2019 - znamy zwycięzców

Mądra Książka Roku 2019 – nagroda główna

What the F... Sprawdź w TaniaKsiazka.pl

What the F… Co przeklinanie mówi o naszym języku, umyśle i nas samych Benjamin K. Bergen

Benjamin K. Bergen, profesor na Wydziale Nauk Kognitywnych Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego, skupia się na przekleństwach, elemencie języka, którego się wstydzimy, ale większość z nas nie umie się mu oprzeć. W swojej książce w pełen humoru sposób, stara się wyjaśnić, jak przeklinamy i dlaczego to robimy. Czy wiecie, że pacjenci po zawale, którzy utracili zdolność mowy, nadal potrafią przeklinać, kiedy są zdenerwowani? Że pierwszym słowem samoańskich dzieci nie jest mama, czy tata, ale żryj gówno? Bergen bierze przeklinanie na warsztat i przygląda mu się nie tylko od językoznawczej, ale też ludzkiej podszewki.

Mądra Książka Roku 2019, kategoria: książka dla dzieci

Śmieci Gerda Raid - sprawdź w TaniaKsiazka.pl

Śmieci Gerda Raidt

Z tej książki mali czytelnicy dowiedzą się wiele nie tylko na temat śmiecie, ale też jak skutecznie można z nimi walczyć. Ludzie śmiecą wszędzie. Są w śmieceniu mistrzami, zaśmiecili nie tylko Ziemię, ale też oceany, a nawet Kosmos. Ludzkie śmieci można znaleźć na Księżycu i na Marsie. W dawnych czasach śmieciliśmy mniej. Ta książka uwrażliwia dzieci na temat ekologii i robi to w angażujący i ciekawy sposób.

Mądra Książka 2019 – pozostałe nagrody

Poznaliśmy najlepsze książki popularnonaukowe dla dorosłych i dla dzieci, ale to nie jedyne wyróżnienia, jakie zostały przyznane w ramach Konkursu.

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom, a Was odsyłamy do mądrych książek. Galę online, podczas której ogłoszono laureatów, możecie obejrzeć poniżej.

Powiązany artykuł

Mądra Książka Roku 2019 – nominacje