Co czytają Polacy w czasie pandemii? Poznaj raport
Czy ostatnie miesiące związane z obecną sytuacją sanitarno-epidemiczną zmieniły coś w upodobaniach książkowych Polaków? Aby poznać odpowiedź na to pytanie przyjrzeliśmy się raportowi Nielsena. Jesteś ciekaw co czytają Polacy w czasie pandemii? Sprawdź to!
Po jakie tytuły sięgamy najczęściej?
Zgodnie z ostatnim raportem badającym rok 2019 pod kątem naszego zaangażowania czytelniczego oraz książkowych upodobań, możemy mieć powód do dumy. W poprzednim roku sięgaliśmy po książki chętniej niż w roku 2018.
W pierwszej trójce najbardziej poczytnych pisarzy w Polsce, znaleźli się: Remigiusz Mróz, Olga Tokarczuk i Stephen King. Oznacza to spore zainteresowanie kryminałem, powieściami grozy oraz literaturą piękną. Olga Tokarczuk była wymieniana wśród autorów w latach poprzednich, niemniej jednak z pewnością dzięki zdobyciu literackiego Nobla zainteresowanie jej twórczością wzrosło. Więcej szczegółów dotyczących raportu znajdziecie tutaj.
Według statystyk Polacy najchętniej sięgają po popularną literaturę gatunkową: głównie kryminał i thriller (zwłaszcza psychologiczny), a także romans erotyczny. Co zaś mówi nam raport Nielsena?
Co czytają Polacy w czasie pandemii? Raport Nielsena
Raport dotyczy danych z dni 22 marca – 18 kwietnia tego roku i został sporządzony przez BookScan Polska Nielsen w oparciu o informacje udostępnione przez sklepy stacjonarne oraz księgarnie internetowe. Według nich najchętniej sięgaliśmy po książki z gatunku fiction, najchętniej całe serie. Dodatkowo naszym zakupom towarzyszył też wybór tytułów dla dzieci, głównie powieści przygodowe oraz najnowsze elementarze.
Czas epidemii jest czasem słabszym dla literatury faktu. W tym czasie wolimy oddawać się fikcyjnym scenariuszom. Najchętniej sięgamy po całe serie, na które podczas okresu izolacji mamy w końcu czas. Jeśli chodzi o główny nurt naszych upodobań – tutaj pozostajemy raczej przewidywalni. Nadal z zamiłowaniem zaczytujemy się w romansach, thrillerach oraz powieściach obyczajowych.
Po jakich autorów sięgamy najchętniej?
Wśród kryminałów króluje Remigiusz Mróz. Jego najbardziej poczytną książką w tym czasie był wydany 25 marca jedenasty tom serii o Joannie Chyłce. Sensacyjne powieści grozy niepodzielnie święciły swój triumf, ponieważ w pierwszych dwudziestu najpopularniejszych tytułach, znalazło się aż dziesięć thrillerów!
Innym gatunkiem, na który chętnie się decydujemy jest romans erotyczny. W tej kategorii niepodzielnie króluje Blanka Lipińska ze swoją trylogią 365 dni. Autorem, który znalazł się również wysoko w notowaniach został Andrzej Sapkowski, głównie dzięki serii Wiedźmin. Opowieści o przygodach Białego Wilka od lat cieszą się sporą popularnością. W ostatnich miesiącach ta wzrosła wraz z emisją serialu Netflixa wzorowanego na książkowym pierwowzorze. Inną poczytną serią fantasy jest Cykl Inkwizytorski Jacka Piekary opowiadający o przygodach Mordimera Madderdina – walecznego inkwizytora.
Nieustannym zainteresowaniem czytelników nadal cieszą się powieści historyczne o obozie w Auschwitz. Na liście znajdziemy bowiem tytuły takie jak Podróż Cilki (Heather Morris), czy Kołysankę z Auschwitz (Mario Escobar). A jakie tytuły kupowaliśmy najmłodszym czytelnikom? Wśród najpopularniejszych tytułów znalazł się Pucio Marty Galewskiej-Kustry, Dziennik Cwaniaczka Jeffa Kinneya oraz Skarpetki Justyny Bednarek.