Mądra Książka Roku - trwa głosowanie Mądra ksiażka roku

Mądra Książka Roku to konkurs, w którym wybiera się najlepsze książki popularnonaukowe. Lektury te popularyzują naukę i są ważnym elementem systemu edukacji. Pozycje wydawnicze tego gatunku pozwalają poszerzać wiedzę przekazywaną w szkole i poznać dogłębnie najważniejsze dla ludzkości badania naukowe. Co najważniejsze, podsycają również w młodych odkrywcach rodzące się pasje i zainteresowania, dzięki czemu mają duży wpływ na naszą wspólną przyszłość. Dlatego tak ważne jest zauważanie i docenianie roli twórców, którzy poświęcają wiele trudu, by dać czytelnikowi pełnowartościowy zbiór badań czy obserwacji.

Mądra Książka Roku 2020

Mądra Książka Roku

Na stronie konkursu czytamy wypowiedź organizatorów, którzy w ten sposób motywują powstanie plebiscytu Mądra Książka Roku:

Konkurs, który uruchamiamy ma na celu zmotywowanie wydawców i autorów do dbania o najwyższy poziom literatury popularnonaukowej wydawanej w języku polskim. Marka, którą mamy nadzieję stanie się z czasem statuetka Euklidesa przyznawana corocznie najlepszym publikacjom, będzie drogowskazem dla czytelników i pomocą w ich księgarskich wyborach, a dla autorów i wydawców stanie się pożądanym potwierdzeniem wysokiego poziomu ich dzieł. Bardzo liczymy także na wsparcie środowiska naukowego, które powinno być nieustającym generatorem treści popularyzatorskich.

Tytuły nominowane w konkursie Mądra Książka Roku 2020 będą walczyć o kilka nagród: Nagrodę społeczności akademickiej UJ, Nagrodę redaktorów internetowego serwisu madreksiazki.org oraz dwie nagrody przyznane przez  jurorów – za Mądrą Książkę Roku 2020 oraz Mądrą Książkę Dla Dzieci Roku 2020. Jednak również czytelnicy mają szansę docenić swoją ulubioną lekturę w ramach Nagrody internautów i czytelników Gazety Wyborczej. Głosować można do 20 kwietnia na stronie www.krakow.wyborcza.pl.

Organizatorami konkursu jest serwis poświęcony literaturze popularnonaukowej MądreKsiazki oraz Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, natomiast Honorowy Patronat nad konkursem objął Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Mądra Książka Roku – nominacje

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci i młodzieży

Uroczysta gala konkursowa, podczas której poznamy zwycięzców, odbędzie się w maju br. w formie online.

Powiązane artykuły: