Ciekawostki o książkach

Man Booker Prize for Fiction – znamy listę nominowanych

Man Booker Prize jest najbardziej prestiżową nagrodą literacką, którą może otrzymać autor w Wielkiej Brytanii. Przyznawana jest za najlepszą powieść anglojęzyczną z ubiegłego roku. Wśród tegorocznych nominowanych znajdują się dwie autorki, których przekłady książek ukazały się również na polskim rynku: Ottessa Moshfegh – Byłam Eileen oraz Elizabeth Strout – Mam na imię Lucy.

 Byłam EileenMam na imię LucyPoniżej przedstawiamy wam pozostałych twórców, a także ich dzieła, którzy zostali wytypowani:

Paul Beatty – The Sellout.
J.M. Coetzee – The Schooldays of Jesus.
A.L. Kennedy – Serious Sweet.
Deborah Levy – Hot Milk.
Graeme Macrae Burnet – His Bloody Project.
Ian McGuire – The North Water.
David Means – Hystopia.
Wyl Menmuir – The Many.
Virginia Reeves – Work Like Any Other.
David Szalay – All That Man Is.
Madeleine Thien – Do Not Say We Have Nothing.

Pięcioosobowe jury spośród 155 zgłoszeń wybrało 13 pozycji, które przedstawiliśmy wyżej, a następnie 13 września, ogłosi ono listę sześciu finalistów. Do kogo ostatecznie powędruje nagroda Bookera, dowiemy się 25 października. Zwycięzca może liczyć na 50 tysięcy funtów, ale już samo znalezienie się wśród 6 finalistów uważa się za ogromne wyróżnienie i honor.

Czekamy więc na ogłoszenie tego jedynego szczęśliwca, który będzie mógł już niedługo pochwalić się tak znaczącą nagrodą literacką na swoim koncie. Życzymy również powodzenia wszystkim nominowanym!