Mickiewicz. Komiks – projekt Domu Literatury w Łodzi
Słowacki wielkim poetą był, wiadomo. To samo credo możemy zapewne bez mrugnięcia okiem wyrecytować o Adamie Mickiewiczu, którego twórczość kolejne roczniki Polaków poznają w szkolnych ławach na lekcjach języka polskiego. Ale czy młodsze pokolenia są zainteresowane losami i dziełami Mickiewicza? Tutaj raczej nie sposób być zupełnie pewnym twierdzącej odpowiedzi. Sytuację może natomiast zmienić Mickiewicz. Komiks – projekt Domu Literatury w Łodzi, który ma przybliżyć postać wieszcza w oryginalnej formie.
Mickiewicz. Komiks – projekt Domu Literatury w Łodzi
Na temat Mickiewicza, jego życia i twórczości przez dziesiątki lat powstało mnóstwo książek, biografii i wszelkiego rodzaju opracowań. Postać wieszcza nie przestaje jednak inspirować i pobudza wyobraźnię także współczesnych twórców.
W 2022 roku przypada dwusetna rocznica wydania Ballad i romansów. Z tej okazji Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zorganizowało specjalny program, który ma na celu:
przypomnienie znaczenia pierwszego wydania Mickiewiczowskich »Ballad i romansów« poprzez współczesne działania artystyczne, inspirowane tą publikacją oraz ukazanie jej wpływu na rozwój idei romantycznej w Polsce i Europie.
W ramach programu przyznano już dotacje na działania kulturalne. Wśród podmiotów, które skorzystają z dofinansowania, znalazł się między innymi Dom Literatury w Łodzi, który planuje stworzyć komiks poświęcony Adamowi Mickiewiczowi.
Mimo wszystko zdarzają się małe radości. Informujemy, że Dom Literatury w Łodzi otrzymał dofinansowanie na komiks „Mickiewicz. Komiks” w ramach „Ballad i romansów” – specjalnego Program Ministra na rok 2022.
Opublikowany przez Dom Literatury w Łodzi Środa, 2 marca 2022
Póki co nie znamy jeszcze szczegółów dotyczących komiksu. Wiemy, że z pewnością ukaże się on w formie papierowej.
Co sądzicie o takiej inicjatywie? Dajcie znać w komentarzach.
Mickiewicz w nieco innej formie
Zainteresowała Was taka niestandardowa forma „spotkania” z wieszczem? Jeśli jesteście fanami niekonwencjonalnych rozwiązań literackich, a przy tym macie ochotę nieco się pośmiać i poczytać o fantastycznym Mickiewiczu „odpomnikowanym”, to na koniec polecam Wam książkę Wypiór Grzegorza Uzdańskiego. Autor otrzymał za nią w tym roku nominację do Paszportów Polityki.
W tym miejscu możecie przeczytać recenzję: Tadam! W szafie Adam! Wypiór – recenzja książki Grzegorza Uzdańskiego
A po Adama Mickiewicza w nieprzemijającej, klasycznej wersji odsyłam Was W TO MIEJSCE.
Zobacz także: