Wydarzenia literackie

Międzynarodowa Nagroda Bookera 2020 – wyniki w innym terminie

Międzynarodowa Nagroda Bookera to jedna z ważniejszych nagród dla autorów, którzy nie piszą pierwotnie w języku angielskim. Zatem rokrocznie wśród nominowanych znajdują się pisarze, których angielskie przekłady zostały opublikowane w zeszłym roku w Wielkiej Brytanii lub Irlandii. Dodatkowo Międzynarodowa Nagroda Bookera to wyróżnienie przyznawane nie tylko pisarzom, ale też autorom angielskich przekładów. W tym roku laureatów mieliśmy poznać już niedługo, 19 maja, jednak już teraz wiadomo, że wyniki będą ogłoszone w innym terminie.

Międzynarodowa Nagroda Bookera 2020 – laureata poznamy latem

Z komunikatu zamieszczonego przez Booker Prize Foundation wynika, że ogłoszenie laureata będzie najprawdopodobniej miało miejsce latem.

Wydawcy zwracają uwagę na fakt, że epidemia Covid-19 zakłóciła odpowiednią dystrybucję książek. Żeby umożliwić czytelnikom bezpieczne dotarcie do znakomitych powieści z krótkiej listy nominowanych, Fundacja zdecydowała się na zmianę terminu.

Booker Prize Foundation cały czas monitoruje sytuację i gdy tylko to będzie możliwe, poda nowy termin ogłoszenia wyników konkursu. Wtedy też kapituła Nagrody poinformuje o planach na ponowną promocję powieści sześciu finalistów.

Międzynarodowa Nagroda Bookera 2020 – krótka lista nominowanych

To nie pierwsza zmiana w Międzynarodowej Nagrodzie Bookera, jaka miała miejsce z powodu pandemii. W tym roku po raz pierwszy w historii kwietniowe nominacje do krótkiej listy finalistów zostały ogłoszone online.

Szansę na tegoroczne wyróżnienie mają:

  • Fernanda Melchor za Hurricane Season (tł. Sophie Hughes),
  • Gabriela Cabezón Cámara  za The Adventures of China Iron (tł. Iona Macintyre i Fiona Mackintosh),
  • Marieke Lucas Rijneveld za The Discomfort of Evening (tł. Michele Hutchison),
  • Shokoofeh Azar za The Enlightenment of The Greengage Tree (tł. nieznany),
  • Yoko Ogawa za The Memory Police (tł. Stephen Snyder),
  • oraz Daniel Kehlmann za Tyll (tł. Ross Benjamin)

Na razie nie ukazały się jeszcze polskie wydania tech książek. Nie znamy także nowego terminu, w którym jury ogłosi laureata nagrody.

Przypominamy, że w 2018 roku Międzynarodowa Nagrodę Bookera dostała Olga Tokarczuk za powieść Flights (Bieguni, w tłumaczeniu Jennifer Croft). Jednocześnie Tokarczyk jest jak do tej pory jedyną Polką nagrodzoną Bookerem.