MISTRZ. Tadeusz „Teddy” Pietrzykowski”. Wspomnienia legendarnego boksera z KL Auschwitz Mistrz Tadeusz Teddy Pietrzykowski

MISTRZ. Tadeusz „Teddy” Pietrzykowski to książka, która przywraca pamięć o legendarnym polskim pięściarzu, walczącym w obozie koncentracyjnym Auschwitz. Autorką tej przejmującej opowieści jest córka legendarnego boksera, Eleonora Szafran. Kobieta zebrała odnalezione i nigdy wcześniej niepublikowane rękopisy ojca i wzbogaciła je osobistym komentarzem i wspomnieniami. Dzięki temu powstał intymny, prawdziwy portret sportowca, którego do tej pory nie znaliśmy. Premierę tej publikacji wydawnictwo Ringier Axel Springer Polska zaplanowało na 1 października. 

Mistrz Tadeusz Teddy Pietrzykowski Sprawdź na TaniaKsiazka.pl >>

MISTRZ. Tadeusz „Teddy” Pietrzykowski

Książka Eleonory Szafran pt. MISTRZ. Tadeusz „Teddy” Pietrzykowski to kolejny dowód na to, że życie ma dar pisania niesamowitych opowieści. Na kartach tej publikacji rozpisana jest bowiem historia życia człowieka, którego wola przetrwania i hart ducha uratowały przed śmiercią. Pietrzykowski był jednym z pierwszych więźniów obozu i nosił w sercu dewizę swego trenera Papy Stamma (, że trzeba walczyć do końca. Dzięki temu dokonywał rzeczy niemożliwych. Będąc wycieńczonym szeregowym więźniem, ku uciesze Niemców walczył na pięści w ringu z silniejszymi od siebie, dobrze odżywionymi obozowymi kapo. Kolejne wygrane pojedynki nie były dla niego i dla obserwatorów jedynie sportowym osiągnięciem. Zwycięstwa miały znacznie głębszy wymiar, ponieważ „Teddy” stał się symbolem niezłomności i dawał nadzieję na wolność dla tysięcy więźniów. Patrzyli przecież jak „Polak bije Niemca”! To musiał być znak, że niedługo wojna się skończy zwycięstwem polskich wojsk.

MISTRZ. Tadeusz „Teddy” Pietrzykowski  to dokument pamięci. Znajdziemy w nim bowiem zapis autentycznych przeżyć sportowca, którego największym przeciwnikiem stała się wojna. To, co ten człowiek widział i z czym musiał się mierzyć, składa się na trzymającą w napięciu historię. Fakty z jego życiorysu budzą przerażenie, by za chwilę wzruszyć, konfrontując ze szlachetnością współwięźniów lub z uczuciem rodzącym się na samym dnie obozowego piekła. Poszczególne chwile niezwyciężonego „Teddy’ego” poznajemy również ze wspomnień byłych więźniów Auschwitz. 

Tajemnica zielonego brulionu

Do tej pory Tadeusz Pietrzykowski, ten niezwykle skromny i pogodny człowiek, żył w cieniu tych wszystkich niewiarygodnych zwycięstw. Przez lata jego były znane tylko dla najbliższej rodziny i przyjaciół. Odnalezienie zielonego brulionu z zapiskami pięściarza nareszcie pozwoliło oddać mu głos i poznać fascynującą historię jego życia.

Często widziałam, jak pochylony nad biurkiem godzinami robił notatki, jak przypominał sobie bolesne zdarzenia sprzed wielu lat. Pragnął zostawić po sobie coś jeszcze, co byłoby bardzo wartościowe dla następnych pokoleń. Teraz więc moja kolej, żeby spróbować spełnić życzenie taty i  w  końcu opublikować jego wspomnienia, tym samym ocalić pamięć o  nim. O  Teddym, obozowym Mistrzu Wszech Wag. Kto, jak nie ja, ma to zrobić. W tej książce oddaję głos przede wszystkim tacie, aby Wam, Drodzy Czytelnicy, sam opowiedział o swoim życiu.

~ Eleonora Szafran, córka

Film na podstawie niezwykłej historii

Już 27 sierpnia w kinach w całej Polsce będziemy mogli obejrzeć film w reżyserii Macieja Barczewskiego pt. Mistrz, inspirowany życiem Tadeusza Pietrzykowskiego. W jego rolę wcielił się Piotr Głowacki. Obejrzyj oficjalny zwiastun tej produkcji i zaplanuj sobie literackie i filmowe obcowanie ze wzruszającą historią polskiego boksera.

Książka MISTRZ. Tadeusz „Teddy” Pietrzykowski  dostępna będzie dopiero 1 października, ale już teraz, w tym miejscu, zamówisz swój egzemplarz przedpremierowo.

Czytaj także: