Nagroda Conrada 2018 dla Weroniki Gogoli

28 października zakończył się krakowski Festiwal Conrada. Podczas gali w Centrum Kongresowym ICE Kraków wręczono Nagrodę Conrada 2018. To wyróżnienie, które przyznaje się za debiut literacki poprzedniego roku. Zatem wiemy już, że laureatką tegorocznego wyróżnienia została Weronika Gogola za książkę Po trochu.

Nagroda Conrada 2018 dla Weroniki Gogoli

Weronika Gogola; źródło: Wikipedia

Dzięki Nagrodzie Conrada debiutujący literaci mogą liczyć na wsparcie finansowe, które jest bardzo ważna na początku kariery. Dlatego Weronika Gogola poza pamiątkową statuetką dostała też 30 tysięcy złotych nagrody finansowej.

Na książki zakwalifikowane do finału Nagrody Conrada 2018 można było zagłosować w internetowym plebiscycie. Także zwycięzcę wspólnie z kapitułą konkursu wybrali internauci.

Nagroda Conrada 2018 dla Weroniki Gogoli

Weronika Gogola urodziła się w 1988 roku. Jest tłumaczką i pisarką. W swoim dorobku ma przekłady książek słowackich autorów Maroša Krajňaka i Jána Púčeka.

W swojej nagrodzonej powieści Po trochu Gogola opowiada „po trochu” o dzieciństwie i dorastaniu, o sprawach zwyczajnych, ważnych i też tych najważniejszych.

Nagroda Conrada 2018 dla Weroniki Gogoli. Sprawdź nagrodzoną książkę w TaniaKsiazka.plNajgorzej być małą dziewczynką. Bycie małym chłopcem jest o wiele łatwiejsze. Kiedy się bijesz, nikt nie przezywa cię Godzilla, tylko wszyscy mówią o tobie równy gościu, możesz sikać w lesie na stojąco i nie musisz się bać, że jakiś kleszcz wejdzie ci do środka, możesz mówić kurwa kiedy chcesz, nie musisz się dobrze uczyć, możesz być ministrantem i zarabiać pieniądze, chodząc po kolędzie, nie musisz odkurzać i zmywać naczyń, nie musisz nosić długich włosów i uważać na rzepy, nie musisz się bać, że kiedyś w końcu przyjdzie okres i będziesz mieć przesrane, jak mawia ciocia, nie musisz się opiekować młodszą siostrą albo bratem, nie musisz grać w ręczną tylko w nożną, możesz dłużej jeździć na rowerze po zmroku, nawet jak nie masz dynama, a przede wszystkim, przede wszystkim możesz jeździć na simsonku.

(Fragment powieści z opisu wydawcy)

Weronika Gogola za swoją powieść Po trochu była już nieustokrotnienie doceniana. Pisarka została nominowana do Literackiej Nagrody Nike. Znalazła się też w finale dwóch prestiżowych wyróżnień: Nagrody Literackiej dla Autorki Gryfia oraz Nagrody Literackiej Europy  Środkowej Angelus. Debiutującą pisarkę wyróżniono też Nagrodą Literacką ArtRage.

Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej o wszystkich autorach, którzy znaleźli się w finale tegorocznej  Nagrody Conrada, to pisałam o nich w artykule:

Nagroda Conrada 2018. Zagłosuj na nominowanych autorów

Weronice Gogoli serdecznie gratulujemy wyróżnienia. Jej książkę Po trochu możecie znaleźć tutaj.

A może już ją czytaliście? Jestem ciekawa Waszych opinii.