Nagroda Zajdla 2018

14 lipca podczas Ogólnopolskiego Konwentu Fantastyki Polcon przyznano Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza Zajdla.  Nagroda Zajdla 2018 została przyznana za najlepszą polską książkę i opowiadanie z dziedziny fantastyki. W kategorii powieść nagrodzono  Różaniec Rafała Kosika, a nagrodę za najlepsze opowiadanie zdobyła Szaławiła Marty Kisiel.

Nagroda Zajdla 2018

źródło: Facebook Nagroda Zajdla

Nagroda literacka im. Janusza Zajdla

Nagrodę literacką im. Janusza Zajdla przyznaje się od 1985 roku. W tym roku laureatów wybrano już po raz 34. Do tegorocznej edycji wielbiciele gatunku zgłosili 88 powieści i 189 opowiadań. O tym, które książki zdobyły najwięcej głosów Czytelników, a tym samym znalazły się w finale, dowiedzieliśmy się w maju, podczas Warszawskich Targów Książki.

Nagroda Zajdla 2018 – najlepsza polska powieść fantastyczna 2017 roku

Nagroda Zajdla 2018. Różaniec Rafał Kosik. Sprawdź w TaniaKsiazka.plNajlepszą fantastyczną, polską powieścią okazał się Różaniec Rafała Kosika.

Kosik przedstawia futurystyczną, apokaliptyczną wizję Warszawy. To obraz miasta, w którym wyselekcjonowanie społeczeństwo jest zależne od systemu g.A.l.a i żyje w sztucznie zaprogramowanym środowisku. Kontroli podlega wszystko, nawet pogoda. Inwigilacja jest powszechna, a najmniejsze wykroczenie może być przyczyną eliminacji.

Głównym bohaterem powieści jest Harpad, który potrafi dostać się do tajnych Punktów Zagrożeń. To w nich przeprowadza się analizy i decyduje się o eliminacjach. Harpad igra z losem i działa na granicy prawa.

Nagroda Zajdla 2018 – najlepsze polskie opowiadanie fantastyczne 2017 roku

Nagroda Zajdla 2018 Szaławiła Marta Kisiel. Sprawdź w TaniaKsiazka.plSzaławiła Marty Kisiel została uznana za najlepsze opowiadanie fantastyczne.

Szaławiła to trzydziestoośmioletnia Oda Kręciszewska, której właśnie zmarła matka. Oda przez dziesięć lat podróżowała po świecie, a teraz postanawia kupić dom w lesie i w nim zamieszkać. Z piwnicy dobiegają dziwne drgania. Być może mają one związek z cmentarzyskiem, które znajduje się nieopodal.

Opowiadanie zostało wydane jako dodatek do Dożywocia.

Nagroda Zajdla 2018  – finaliści

Finaliści w kategorii Powieść:

Finaliści w kategorii Opowiadanie:

  • Leszek Bigos Ecce Homo,
  • Dawid Cieśla Diabolus ex Machina,
  • Marta Kisiel Szaławiła,
  • Magdalena Kucenty #Eudajmonia,
  • Przemysław Zańko Chwała.

Serdecznie gratulujemy laureatom Nagrody Zajdla 2018! A Was zachęcam do przeczytania nagrodzonych książek. A może już je znacie? Jestem ciekawa Waszych opinii.

Książkę Różaniec Rafała Kosika znajdziecie tutaj.

Opowiadanie Szaławiła Marty Kisiel jest dostępne tutaj.