Nagrody Historyczne Polityki 2021 - znamy laureatów

Rozdano Nagrody Historyczne Polityki 2021 – znamy laureatów wyróżnionych w pięciu kategoriach. To już 68. (!) edycja konkursu. Jakie książki historyczne wydane w 2020 roku warto czytać? Zerknijcie poniżej!

 Nagrody Historyczne Polityki 2021 - znamy laureatów

Nagrody Historyczne Polityki 2021 – znamy laureatów

Kategoria: Prace popularnonaukowe, publicystyka

Łubieńscy. Portret rodziny z czasów świetności Nagrody Historyczne Polityki 2021 - znamy laureatów

Łubieńscy. Portret rodziny z czasów świetności – Maciej Łubieński

Maciej Łubieński bierze na tapet wielowiekową historię swojej rodziny, która staje się odbiciem historii Polski i świata. Z dawką humoru, a czasem i ironii, autor pisze o tytułowych prymasach, milionerach, zakonnicach, bankrutach, pisarkach i innych przodkach. 

Kategoria: Pamiętniki, relacje, wspomnienia

Bohdan Korzeniewski Było, minęło... Wspomnienia Nagrody Historyczne Polityki 2021 - znamy laureatów

Było, minęło… Wspomnienia – Bohdan Korzeniewski

Bohdan Korzeniewski to osobowość teatralna, reżyser, krytyk i naukowiec. W swoich wspomnieniach wraca do czasów przed II wojną światową (był obserwatorem rewolucji październikowej na Białorusi) oraz do najczarniejszych kart swojej historii: niewoli w obozie Auschwitz. Autor przywołuje także m.in. wspomnienia z okresu Powstania Warszawskiego, podczas którego ratował zbiory Biblioteki Uniwersyteckiej oraz grozę czasów po wyzwoleniu. Jego nielinearnie prowadzone zapiski są dogłębnie przejmującymi opowieściami o złu, absurdzie oraz zachowaniach ludzkich w sytuacjach granicznych.

Kategoria: Monografie, prace naukowe

Maria Halamska Ciągłość i zmiana. Wieś polska 1918–2018

Ciągłość i zmiana. Wieś polska 1918–2018 – Maria Halamska

Sto lat historii polskiej wsi to czas wielkich przemian: społecznych, ustrojowych, a także gospodarczych. W epoce globalizacji i hipermobilności historia chłopów dobiega ostatecznego końca. Maria Halamska pokazuje, jak zmienił się obraz polskiej wsi na przestrzeni wieku.

Najlepszy debiut w kategoriach Monografie, prace naukowe oraz Prace popularnonaukowe, publicystyka

Katarzyna Rembacka Komunista na peryferiach władzy

Komunista na peryferiach władzy – Katarzyna Rembacka

Opowieść o Leonardzie Borkowiczu – polskim działaczu partyjnym i państwowym, przed- i powojennym komuniście pochodzenia żydowskiego. Autorka śledzi losy Borkowicza, podążając za nim przez Lwów, Kraków, Republikę Weimarską, Berezę Kartuską, Równe, Białystok i Lublin, aż do Pragi.

Kategoria: Wydawnictwa źródłowe

Aleksandra Leyk, Joanna Wawrzyniak, Cięcia. Mówiona historia transformacji

Cięcia. Mówiona historia transformacji – Aleksandra Leyk, Joanna Wawrzyniak

Książka zawiera wywiady z 27 pracownikami różnych przedsiębiorstw, którzy doświadczyli zmian wiążących się z transformacją ustrojową. To opowieści o nowych nadziejach i wyzwaniach, ale także o ciemniejszych stronach transformacji. Osobiste wspomnienia uzupełnione zostały przez materiały statystyczne, które rzucają szerszą perspektywę na poruszaną tematyką.

Zobacz także: