Andrzej WajdaNiestety, mamy przykrą wiadomość, 9 października bieżącego roku zmarł Andrzej Wajda. Wybitny, polski reżyser miał 90 lat. Nie da się ukryć, że to ogromna strata dla wszystkich miłośników dobrego kina oraz polskiej kultury.

Andrzej Wajda o kinie

Film był dziedziną, której Wajda poświęcił niemal całe swoje życie. O polskim kinie oraz ludziach, którzy je tworzą mówił następująco: Jeżeli będziemy razem, nasze filmy będą na miarę naszych talentów, na miarę naszych możliwości i o takiej tematyce, którą my uznamy za ważną, i nie będziemy musieli wzywać naszych kolegów z Hollywood, żeby nas wyręczyli.

Andrzej Wajda na koncie miał mnóstwo nagród. Srebrną Palmę za film Kanał, FIPRESCI za Popiół i diament, Człowieka z marmuru oraz Wesele. Otrzymał również Złotą palmę za Człowieka z żelaza, a także był nominowany aż czterokrotnie do Oscara. W roku 2000 zdobył tę statuetkę za całokształt twórczości. Warto wspomnieć, że również obecnie zgłoszono do tej nagrody jego ostatni film pt. Powidoki. Ale Wajda to nie tylko światowej sławy reżyser. To niezwykła osobowość polskiego kina. Wraz z innymi współtworzył rodzimą szkołę filmową. Był członkiem komitetu doradczego „Solidarności” oraz Komitetu Obywatelskiego u boku Lecha Wałęsy. W życiu miał również krótki epizod związany z funkcją senatora.

Na kartach historii zapisze się jako jeden z najwybitniejszych reżyserów, który krzewił polską kulturę. Dzięki ekranizacji takich dzieł jak: Wesele Wyspiańskiego, Popiół i diament Andrzejwskiego, Pan Tadeusz Mickiewicza, Ziemia obiecana Reymonta czy Panny z Wilka Iwaszkiewicza.