Niepowstrzymani - Yuval Noah Harari - nowa książka Niepowstrzymani

Yuval Noah Harari – izraelski myśliciel, historyk i pisarz, autor światowych bestsellerów, m.in. Homo Deus czy 21 lekcji na XXI wiek powraca z nową książką! Niepowstrzymani ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego. To pierwszy tom serii skierowanej do młodych czytelników. Takie jest przynajmniej założenie. Jednak jak to u Harariego bywa, warto, żeby z treścią tej publikacji zapoznali się wszyscy niezależnie od wieku. A przynajmniej osoby zainteresowane światem i tym, kim jest i skąd wziął się człowiek. Książka zawiera również przepiękne ilustracje autorstwa hiszpańskiego artysty Ricarda Zaplana Ruiza.Niepowstrzymani na TaniaKsiazka.pl >>

Niepowstrzymani – Yuval Noah Harari dla młodzieży – nowa książka

Yuval Noah Harari w swojej najnowszej książce pt. Niepowstrzymani próbuje uświadomić nastoletnich czytelników, że nie tylko Superman czy Batman mogą superbohaterami. Tak naprawdę każdy człowiek nim jest. Jako ludzie posiadamy niezwykle potężną moc, która może być bardzo niebezpieczna. Chcąc zdobyć na jej temat większą wiedzę, by używać jej we właściwy sposób, należy przeczytać tę publikację.

„Niepowstrzymani” zawierają jeden, najważniejszy przekaz dla dzieci: Świat, w którym żyjemy nie musiał pójść tą drogą. To ludzie uczynili go takim, jaki jest i to ludzie mogą go zmienić (…).

~ Yuval Noah Harari

Jak przejęliśmy władzę nad światem

Podtytuł książki Jak przejęliśmy władzę nad światem przypomina, że Ziemią rządzą ludzie. Na każdej szerokości geograficznej to właśnie człowiek jest królem. Nieistotne czy na lądzie, w wodzie czy powietrzu. Nawet ptakom i rybom odebraliśmy berło, ponieważ nauczyliśmy się osiągać niemożliwe. Dzięki darowi kreacji natomiast tworzymy różnorodne niesamowite rzeczy. Od opowieści o duchach przez rządy po korporacje. Harari uzmysławia naszą wielką siłę i potęgę, które zdobyliśmy podczas długiej wędrówki z Afryki, rozpoczętej tysiące lat temu.

Na kartach książki Niepowstrzymani Harari spisał historię ludzkości, jakiej nie znaliśmy. Zawiera ona bowiem wiele ciekawostek. Jak za pomocą ognia zmniejszyliśmy żołądki i co mówi o nas gra w piłkę nożną? Dlaczego lubimy cukier i miewamy koszmary? I jak to się stało, że tak bardzo uwierzyliśmy w pieniądze. Nie zabraknie opowieści o ogromnych wężach i karłach, a także Wielkiego Ducha Lwa mieszkającego nad chmurami. I poznacie tajemnice pochodzenia człowieka ukryte w palcu sprzed kilkudziesięciu tysięcy lat.

Niepowstrzymani – fragment książki

Kiedy dorośniesz, być może będziesz prowadzić samochód wyścigowy – szybciej, niż jakikolwiek lew jest w stanie biec. Być może popłyniesz statkiem – dalej, niż jakikolwiek delfin jest w stanie dopłynąć. Być może będziesz pilotować samolot – wyżej, niż potrafi polecieć jakikolwiek orzeł. Może będziesz robić milion innych rzeczy, których zwierzęta nawet sobie nie wyobrażają. Na przykład wymyślisz nową grę komputerową, odkryjesz nowy rodzaj leku, poprowadzisz ekspedycję na Marsa albo przesiedzisz cały dzień w domu, oglądając telewizję. Ludzie mają tyle różnych możliwości! Dlatego właśnie trudno jest być człowiekiem (…).

Kiedyś naszą planetą rządziło wiele różnych zwierząt. Na lądzie rządziły lwy, niedźwiedzie i słonie. W morzach delfiny, wieloryby i rekiny. Na niebie orły, sowy i sępy. Teraz jednak my, ludzie, rządzimy wszędzie: na lądzie, w morzu i na niebie. Gdziekolwiek docieramy swoimi samochodami, statkami i samolotami, lwy, delfiny i orły muszą zejść nam z drogi – i to szybko! Zwierzęta nie potrafią nas powstrzymać od budowania autostrad biegnących przez ich lasy. Nie potrafią nas powstrzymać od wznoszenia zapór na ich rzekach. Nie potrafią nas też powstrzymać od zanieczyszczania oceanów i nieba.
Tak naprawdę ludzie mają teraz w rękach taką władzę, że los wszystkich innych zwierząt zależy od nas.

~ fragment książki Niepowstrzymani

 

Książkę zamówicie w tym miejscu.

Czytajcie także: