Ciekawostki o książkach

Niezbędnik czytelnika – Zakładka magnetyczna Lekturniks 1.0

Zakładka magnetyczna Lekturniks 1.0

Zakładka magnetycznaIle razy zdarzyło się Wam, że papierowa zakładka niepostrzeżenie wypadła z książki i trzeba było szukać momentu, gdzie skończyliście czytać? No właśnie, sytuacja nieunikniona i przyznacie, nieco irytująca. Oto rozwiązanie. Nie wiem, czy wcześniej dane Wam było korzystać z zakładki magnetycznej (na rynku jest wiele wersji, trzeba tylko dobrze poszukać), ale owa zakładka wydaje się być dobrą alternatywą.  Zakładka magnetyczna „kurczowo” trzyma się książki, jest wygodna i jest bardzo prosta w użyciu (jak to zakładka :D). Jedyną wadą wydaje się być to, iż łatwo ją zgubić. Chociaż kosztuje stosunkowo niewiele, więc to chyba nie problem. Zerknijcie, oto nowość na rynku, z opisu wynika, że jest mocno wypasiona…

Projekt Poziomu 9 – zakładka magnetyczna Lekturniks 1.0 – wreszcie ujawniony!

Instytut Rozwoju Technologii na Rzecz Czytelnictwa, ściśle powiązany z filią technologiczną księgarni TaniaKsiazka.pl (Poziom 9), zaprezentował rewolucyjny na rynku książki prototyp zakładki magnetycznej! W trakcie prezentacji przedmiotu widownia zaserwowała demonstratorom projektu emocjonalne trzęsienie ziemi. Na sali zarejestrowaliśmy niekontrolowane okrzyki zachwytu, zdziwienia, gwałtowne oklaski, a nawet omdlenia!

Lekturniks 1.0, bo tak została nazwana, jest całkiem niepozorna – jej wymiary to 21×38 mm, i wyglądem przypomina typową zakładkę do książki. Ale to, co ją wyróżnia, to wbudowane dodatkowe funkcje, które czynią z niej wynalazek na miarę XXI wieku.

Wszystkimi zaprogramowanymi w niej modułami można zarządzać z poziomu holograficznego interfejsu, który reaguje wyłącznie na wgrane uprzednio linie papilarne użytkownika. Przytrzymując przez 5 sekund kciuk na froncie zakładki, uruchamiamy system operacyjny „Czytnik”, po czym kładziemy ją w pozycji poziomej. Po chwili włącza się hologram i pojawia się biało-brązowy ekran powitalny z opcjami:

1. Tryb “Pora na czytanie”
Rodzaj alarmu, przypominający o zaplanowanej porze czytania. System umożliwia ustawienie powiadomienia na każdą porę dnia i nocy.

2. Tryb “Pole siłowe”
Ciężko to sobie wyobrazić, ale to naprawdę działa! Nowatorskie rozwiązanie polegające na aktywowaniu wokół czytelnika pewnego rodzaju przezroczystej bańki ochronnej, która m.in. ma na celu wyciszenie wybrzmiewających odgłosów otoczenia. Dzięki temu osoba czytająca będzie mogła w pełnym spokoju skupić się na lekturze. Użytkownik może regulować stopień wyciszenia.

3. Tryb “Antydekoncentrator”
Ile razy zdarzyło nam się stracić kontakt z lekturą podczas czytania i zacząć rozmyślać zupełnie o czymś innym, by potem gwałtownie wrócić do rzeczywistości i bez żadnego skutku zastanawiać się nad tym, co właśnie przeczytaliśmy? No właśnie – oto rozwiązanie! Aktywowany bezpośrednio przed czytaniem Antydekoncentrator, wykrywa różne stany rozkojarzenia i od razu, kiedy tylko wyczuje, iż patrzymy tępo w przestrzeń, wszczyna alarm, przywracając uwagę czytelnika na właściwy tor. System indywidualnie dostraja się do poziomów rozkojarzenia użytkownika.

4. Tryb “Nowości-Zapowiedzi-Promocje”
Wygląda na to, iż żadna ciekawa książka nie umknie już naszej uwadze. Po wypełnieniu ankiety dotyczącej zainteresowań czytelniczych, urządzenie powiadamia nas wybranym kanałem (mail, sms, panel systemu “Czytelnik”) o nowościach, zapowiedziach, promocjach, zgodnych z gustem użytkownika.

5. Tryb “Stan zagrożenia”
Bezpieczeństwo nade wszystko! W nagłych przypadkach system, poprzez indywidualnie ustawione hasło głosowe, jest wstanie wysłać sygnał SOS do wybranych osób lub instytucji.

Kwestia zasilania urządzenia została rozwiązana w dość nietypowy sposób. Zakładka magnetyczna Lekturniks 1.0 nie wymaga ładowania energią elektryczną! Ładuje się permanentnie poprzez wchłanianie drobinek kurzu i przekształcanie ich w energię obliczeniową do własnego użytku.


Komentarze ekspertów:

To dopiero pierwsza, surowa wersja zakładki magnetycznej, a już każdy chce ją mieć! To niesamowite uczucie, być częścią projektu z takimi możliwościami…
Janusz Dobrotliwy, naczelny technolog Poziomu 9

Nie ma szans, to się nie przyjmie. Piorą ludziom mózgi na ich własne życzenie. Jestem na nie, będę trzymał się od tego z daleka. Tyle, żegnam!
Baltazar Szelka, filozof-karierowicz, znany z rewolucyjnej teorii, iż ryby pływają, bo nie mają innego wyjścia.

Właśnie nieprawdopodobne stało się faktem! Nadeszła nowa era gadżetów książkowych! Miłośnicy czytania, nadszedł czas na rewolucję, świat od tej chwili podąża we właściwą stronę!
Ewelina Elokwentna, historyk literatury i filolog klasyczny


Badacze związani z poziomem 9 już wiele razy udowadniali, iż różnią się od pospolitych naukowców. Nigdy nie podejmowali się błahych analiz i hipotez typu “Im dłużej krowa leży, tym bardziej prawdopodobne jest, że wstanie”, lecz zawsze wykazywali się porażającą ambicją, ciężką pracą oraz chęcią stworzenia czegoś pożytecznego na rzecz rozwoju kultury, lecz tym razem wspięli się na zupełnie nowy, “galaktyczny” poziom.

Cóż można rzec, z ogromną nadzieją czekamy na więcej!