Nowa książka Elif Shafak, autorki nominowanej do Bookera

Czy w dziesięciu minutach i trzydziestu ośmiu sekundach można zamknąć opowieść o całym życiu? Jak osobiste dramaty przeplatają się z historią i obyczajowością państwa? Czy prawdziwa przyjaźń może być silniejsza niż śmierć? Nowa książka Elif Shafak to niezwykła opowieść, która z pewnością porusza wiele ważnych tematów. Od niedawna w księgarniach dostępne jest polskie wydanie książki.

Nowa książka Elif Shafak, autorki nominowanej do Bookera

Prawo do bycia sobą

Opowieść zaczyna się w dość niespodziewanym i dramatycznym momencie. Główna bohaterka o imieniu Leila umiera, po tym jak padła ofiarą morderstwa. Razem z nią, w tytułowych ostatnich 10 minutach i 38 sekundach jej życia, ruszamy w retrospekcyjną podróż, podążając śladem jej wspomnień. Elif Shafak bogatymi, pełnymi smaków i zapachów opisami maluje historię życia bohaterki. Każda minuta to kolejne wspomnienie Leili, w których tle znajdziemy Stambuł i życie codzienne w Turcji.

Umierającej kobiety szuka piątka jej przyjaciół, którym poświęcona jest druga część powieści. To ludzie, którzy tak jak Leila sprzeciwili się panującym zasadom i wybrali życie w zgodzie ze sobą. Każdy z nich wnosi do opowieści swoją historię.

Elif Shafak 10 minut i 38 sekund na tym dziwnym świecie

Nowa książka Elif Shafak

Elif Shafak to turecko-brytyjska pisarka, felietonistka, nauczycielka akademicka i aktywistka. Orhan Pamuk, turecki laureat literackiego Nobla nazwał ją najlepszą turecką pisarką ostatniej dekady. Jej książki cieszą się popularnością wśród czytelników na całym świecie.

10 minut i 38 sekund Elif Shafak znalazło się na krótkiej liście finalistów nominowanych do nagrody Bookera 2019. Oryginalna, anglojęzyczna wersja książki miała premierę już w 2019 roku, jednak dopiero niedawno, bo 14 października 2020 roku, w księgarniach pojawiło się polskojęzyczne wydanie powieści. Znajdziecie je TUTAJ.

Już niedługo, 19 listopada 2020 roku poznamy laureatów tegorocznej nagrody Bookera. Jeśli jesteście ciekawi, jacy autorzy tym razem dostali się do ścisłego finału, zajrzyjcie do artykułu podlinkowanego poniżej.

Na koniec pytanie do Was – czytaliście już powieści Elif Shafak? Jeżeli tak, koniecznie podzielcie się swoimi wrażeniami w komentarzach.

Sprawdź także: