Nowości książkowe, lipiec 2017: literatura obyczajowa. Wakacje, to idealny czas na to, by nadrobić zaległości w czytaniu książek. Zresztą, czy ktoś może sobie wyobrazić wymarzony urlop bez kilku powieści pod ręką? To idealne zabezpieczenie w razie deszczowej pogody, a także dobry dodatek na plażę i do kawiarni. Książki mogą towarzyszyć nam zawsze, więc warto wybrać takie, które nie będą jedynie wypełniać naszej torby, czy walizki, ale przełożą się na nasze dobre samopoczucie i urozmaicą letnie wieczory. Pragnę zachęcić Was, drodzy Czytelnicy, do przeczytania nowych powieści obyczajowych, które przypadną do gustu każdemu. Oto one:

1. Nowości książkowe, lipiec 2017: Połówka żółtego słońca Chimamanda Ngozi Adichie

To powieść dla osób, które cenią sobie poruszanie problemów społecznych i przynajmniej częściowe oparcie na faktach w literaturze. Połówka żółtego słońca, przedstawia losy dwóch sióstr: Olanny i Kainene, wykształconych kobiet z dobrego domu, a także mężczyzn oczarowanych obiema kobietami – zaangażowanego politycznie intelektualistę Odenigba i Richarda, brytyjskiego dziennikarza zafascynowanego Nigerią.

Istotną postacią jest też małoletni służący jednego z bohaterów – Ugwu. Trzecioosobowa narracja pozwala poznać wydarzenia z perspektywy każdej postaci. A te wcale nie są szczęśliwe, bowiem w tle rozgrywa się wojna domowa, którą rozpoczęto, gdy mniejszość etniczna Igbo, postanowiła założyć własne państwo. Wojna ta rzeczywiście miała miejsce, kiedy Muzułmańskie ludy Hausa i Joruba wspólnie napadli na członków chrześcijańskiego plemienia Igbo. Autorka wraca do tamtych czasów, odświeża ludzką pamięć i uświadamia wszystkich, co naprawdę się wtedy wydarzyło.

To powieść niezwykle poruszająca, godna pełnego zaangażowania. Ciężko opisać ją kilkoma słowami. Trzeba ją samemu przeżyć.

2. Nowości książkowe, lipiec 2017: Grzech pierworodny Anna Szafrańska

Druga propozycja to powieść idealna na jedno popołudnie. Lekka, a zarazem przejmująca książka Anny Szafrańskiej, przywodzi na myśli znaną na całym świecie historię o Romeo i Julii. Dwa zwaśnione rody i dwoje młodych ludzi, stojących po przeciwnych stronach barykady. Ona jest dziewczyną grzeczną, dobrze wychowaną, wrażliwą na piękno i szczęście innych. On to jej całkowite przeciwieństwo – młody gniewny, buntownik, który nie liczy się z niczyim zdaniem.

Wydaje się, że nie łączy ich nic, a jednak pojawiło się między nimi uczucie, którego nawet zwaśnione rodziny nie są w stanie zdusić. Ale jeśli wszystko ma swój początek, musi istnieć również koniec… Powoli wychodzą na jaw mroczne tajemnice, które jednak ciężko poskładać w jedną całość. Rodziny podejmują zmowę milczenia, nie wiadomo, co jeszcze może ujrzeć światło dzienne. Jak potoczą się losy Nel i Gilberta? Czy koniec będzie dla nich szczęśliwy? A może podzielą los szekspirowskich kochanków?

Grzech pierworodny to kontynuacja powieści Widmo grzechu, gdzie poznajemy naszych bohaterów. Wreszcie dowiemy się, jak dalej potoczyły się ich losy. To intrygująca historia, pełna niespodziewanych zawirowań. Nie sposób się przy niej nudzić!

3. Nowości książkowe, lipiec 2017: Stacja Jagodno. Życie jak malowane Karolina Wilczyńska

Piąty tom cyklu Stacja Jagodno, jest tak samo niezwykły jak wszystkie poprzednie. Autorka w swoich książkach porusza ważne problemy i inspiruje kobiety do wielkich zmian w swoim życiu. Wszystko za sprawą bohaterek, z którymi z łatwością możemy się utożsamiać.

W piątej części opowiadającej ich historię, do Jagodna zawitają nowi goście, a wraz z nimi nowe wyzwania i plany na przyszłość. Jagodno, to bez wątpienia miejsce, które sama chciałabym odwiedzić. A co z jego mieszkankami? Czy szczęście na dobre u nich zagości? Czy życie ułoży się  „jak malowane”? Możecie dowiedzieć się tego tylko jeśli sięgniecie po ostatnią część Stacji Jagodno!

Autorka przygotowała dla nas dużą porcję wzruszeń i emocji. Być może nie obejdzie się bez łez, ale na pewno będzie też dużo uśmiechów. Mieszkańcy Jagodna serdecznie zapraszają!

Czy Wy również uważacie, że lipcowe nowości  z gatunku literatury obyczajowej są niezwykle interesujące? Może któraś z propozycji szczególnie zwróciła Waszą uwagę? Naszym zdaniem każda z tych książek warta jest przeczytania, bo choć tak bardzo różnią się od siebie, wszystkie sprawiają, że nie można się z nimi rozstać. Dlatego gorąco je Wam polecam!